Ćwiczenia terenowe - opracowanie tekstowe dnia (2)

Nasza ocena:

5
Pobrań: 49
Wyświetleń: 1288
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ćwiczenia terenowe - opracowanie tekstowe dnia (2) - strona 1 Ćwiczenia terenowe - opracowanie tekstowe dnia (2) - strona 2 Ćwiczenia terenowe - opracowanie tekstowe dnia (2) - strona 3

Fragment notatki:


DZIEŃ 1 Hasło przewodnie: Atrakcyjność turystyczna Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej oraz Śląskiej PLAN PILOTAŻU 8.00 wyjazd 8.00-10.30 dojazd do Tarnowskich Gór 10.30- 11.30 zwiedzanie sztolni 11.30-12.45 dojazd do Ogrodzieńca 13.00-14.00 zwiedzanie zamku w Ogrodzieńcu 14.00- 15.00- przerwa na obiad 15.00-16.15 dojazd do Skała 16.15-17.15- zwiedzanie Pieskowej Skały(?) 17.15-18.30- dojazd do Bochni 18.30 - zwiedzanie kopalni Charakterystyka fizycznogeograficzna Prowincja: Niż Środkowoeuropejski Podprowincja: Niziny Środkowopolskie Makroregion: Nizina Śląska Mezoregion: Pradolina Wrocławska Silnie wydłużony mezoregion leżący w osi Niziny Śląskiej , ciągnący się z południowego wschodu na północny zachód na przestrzeni ponad 100 km, przy szerokości 10-12 km. Jego powierzchnia wynosi ok. 1220 km². Od północy i północnego wschodu graniczy z Wysoczyzną Rościsławską , Równiną Oleśnicką i Równiną Opolską , od południowego zachodu z Równiną Wrocławską , Doliną Nysy Kłodzkiej i Równiną Niemodlińską . Na krańcu północno-zachodnim styka się z Obniżeniem Ścinawskim , Wysoczyzną Lubińską i Równiną Legnicką , a na południowo-wschodnim z Chełmem ( Wyżyna Śląska ) i Kotliną Raciborską .
Pod względem geologicznym jest to obszar monokliny śląsko-krakowskiej i monokliny przedsudeckiej , pokryty plejstoceńskimi i holoceńskimi osadami rzecznymi - głównie piaskami , żwirami i madami . Dopływami Odry są, lewe: Osobłoga , Nysa Kłodzka , Oława , Ślęza , Bystrzyca i Kaczawa i prawe: Mała Panew , Stobrawa i Widawa . Większe miasta, to: Krapkowice , Opole , Brzeg , Oława , Wrocław , Brzeg Dolny , Prochowice . Obszar Pradoliny Wrocławskiej był od dawna zasiedlony. Stanowił też ważny szlak komunikacyjny i handlowy.
Mikroregion: Równina Wrocławska Rozpościera się pomiędzy Pradoliną Wrocławską a Przedgórzem Sudeckim . Od południowego wschodu ogranicza ją Dolina Nysy Kłodzkiej . Dzieli się na trzy części ( mikroregiony ): Wysoczyznę Średzką na północnym zachodzie, Równinę Kącką w centrum i Równinę Grodkowską na południowym wschodzie. Jej powierzchnia wynosi ok. 2430 km².
Pod względem geologicznym jest to obszar bloku przedsudeckiego , monokliny śląsko-krakowskiej i monokliny przedsudeckiej , pokryty osadami plejstoceńskimi ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz