ćwiczenia -Rozwiązania konstrukcyjne jazów

Nasza ocena:

3
Pobrań: 322
Wyświetleń: 903
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu

Fragment notatki:

Rozwiązania konstrukcyjne jazów a)jaz z filarami wolnostojącymi - całkowita siła parcia wody jest przekazywana na filary Rozwiązanie to stosuje się w przypadku, gdy spodziewane jest równomierne osiadanie konstrukcji. Konstrukcja charakteryzuje się dużym zużyciem betonu a mniejszym zużyciem stali.
B)o konstrukcji dokowej - dokowe przęsło jazu składa się z filaru połączonego z płyta Może ona być wykonana w całości. Ten typ stosuje się gdy: całkowita szerokość jazu nie jest duża i dochodzi do 20 - 30 m; #nie występują różne warunki gruntowe pod poszczególnymi gruntami gdy ten warunek nie jest spełniony to stosuje się konstrukcję z szeregu doków. Konstrukcję z szeregu doków stosuje się gdy: #występuje ciągłe obciążenie od progów; #siły od filarów powodują momenty zginające i jest konieczność zbrojenia progów jazów Zalety: zmniejszenie naprężenia w gruncie. Progi jazowe 1.kształt zależny jest od położenia korony progu ponad dnem rzeki; a)rzędna korony progu jest wyższa niż rzędna dna rzeki próg niski. m - współczynnik wydatku zależy od kształtu progu (gdy współczynnik jest większy można ściąć część od strony GW lub stosuje się łuk kołowy o promieniu r).
2.Progi wysokie - rzędna korony progu jest znacznie wyższa od rzędnej dna Konwitacja - zjawisko wzrostu pęcherzyków pary lub gazu rozpuszczonego w wodzie w wyniku lokalnego obniżenia ciśnienia do ciśnienia wrzenia.
Korozja kawitacyjna - pęcherzyki pary które powstawaj w wyniku niskiego ciśnienia zanikają w sposób nagły po przedostaniu się do strefy wyższego ciśnienia Gdy będzie to w kierunku ścianek to uderzenie cieczy w ściankę powoduje zniszczenie materiału.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz