Ciągnienie-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 147
Wyświetleń: 1281
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ciągnienie-opracowanie - strona 1 Ciągnienie-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

CIĄGNIENIE jest procesem plastycznej przeróbki metali, przeprowadzanym najczęściej na zimno, w którym odkształcany półwyrób pod wpływem przeciągania go przez otwór narzędzia lub pomiędzy nienapędzanymi walcami, zmienia kształt oraz pole przekroju poprzecznego.
Podczas przeciągania materiał obciążony jest siłami osiowymi: siłą ciągnienia Pc, a także, jeśli stosowany jest przeciwciąg, siłą przeciwciągu Po, oraz siłami pochodzącymi od nacisku normalnego pN metalu na ciągadło i naprężeń stycznych τ wywołanych tarciem na powierzchni styku. Siły zewnętrzne obciążające materiał powodują, że w strefie odkształceń położonej w matrycy panuje przestrzenny, trójosiowy stan naprężenia i odkształcenia. Wyroby otrzymywane w procesie ciągnienia charakteryzują się bardzo gładką powierzchnią żądanymi własnościami mechanicznymi. Ciągnienie stosowane jest głównie do otrzymywania: **prętów okrągłych i kształtowych o dużych przekrojach, charakteryzujących się wysokimi właściwościami mechanicznymi, dużą dokładnością wymiarów oraz wysoką jakością powierzchni **prętów kształtowych o małych i bardzo małych przekrojach, **drutów cienkich o średnicach mniejszych niż 4 mm **rur o różnych kształtach i przekrojach, **rur cienkościennych o małych i bardzo małych średnicach (średnice poniżej 1mm i grubości ścianki rzędu dziesiętnych części milimetra.
Materiał wyjściowy do wyrobu drutu Materiałem wyjściowym do wyrobu drutu jest walcówka, prasówka lub pręty z odlewu ciągłego oraz pręty kute ze sprasowanych proszków. Najczęściej do wyrobu używa się walcówki, tj. drutu walcowanego o średnicy 5-8 mm. W przypadku niektórych metali nieżelaznych, dających się dobrze przerabiać na gorąco, materiałem wyjściowym jest tzw. prasówka, tj, drut o średnicy 6-8 mm otrzymany sposobem wyciskania współbieżnego na gorąco. Jeśli materiał nie daje się ani walcować na drut, ani wyciskać na gorąco, to materiałem wyjściowym jest tzw. krajka bądź pręty z odlewu ciągłego. Krajkę otrzymuje się w ten sposób, że odlewa się płytkę okrągłą, którą po ujednorodnieniu walcuje się na zimno do grubości 6-8 mm. Po przewalcowaniu tnie się nożycami krążkowymi po spirali, uzyskując krajkę o przekroju prostokątnym lub kwadratowym. Naroża przekroju najczęściej ścina się przeciągając krajkę przez tzw. ostre ciągadło. Otrzymaną w ten sposób krajkę następnie przeciąga się przez normalne ciągadło. Materiałem wyjściowym do produkcji drutów trudno obrabialnych plastycznie na gorąco między innymi ze względu na kruchość na. gorąco, jak np., wolfram, tytan, molibden, są pręty kute z uprzednio sprasowanych proszków tych metali. Rozwinięcie się metody ciągłego odlewania półfabrykatów spowodowało, że są one bezpośrednio przekazywana w kręgach do ciągarni. Sposoby te stosuje się głównie do metali i stopów metali nieżelaznych.

(…)

…, jest prostopadła do osi ciągnionego druty. Taki sposób mocowania stosowany jest głównie na makrociągach.
Smary ciągarskie- Środki smarujące stosowane do otrzymywania smarów ciągarskich, w zależności od stanu skupienia w warunkach normalnych, dzieli się na: stałe (suche), półpłynne, płynne.
ze względu na skład chemiczny środki dzieli się na: mydła na bazie olejów roślinnych, tłuszczów zwierzęcych lub roślinnych, węglowodory twarde (parafina), oleje roślinne i tłuszcze zwierzęce, oleje mineralne, W przypadku ciągnienia rur stosuje się w praktyce kilka podstawowych metod: *ciągnienie swobodne:jest stosowane gównie w celu zmniejszenia średnicy rury. Występuje z reguły nieznaczna zmiana grubości ścianki rury zależna od stosunku grubości ścianki do średnicy wewnętrznej. Dla rur cienkościennych (g/D<0,2) następuje…
…, regulując prędkość ciągnienia, naciąg i przeciwciąg, odczepienie łańcucha ciągarskiego i przymocowanie drutu bezpośrednio do bębna ciągarki; **przeciąganie drutu poprzez uruchomienie ciągarki i ustawienie jej pracę automatyczną; *łączenie kręgów drutu, polegające na zgrzewaniu końca drutu kręgu kończącego się z początkiem drutu kręgu następnego i na usunięciu nadmiaru materiału z miejsca zgrzewania, tzw…
…, nieprzerywany postojami, także z powodu zaciągania nowego kręgu walcówki lub drutu. Stosowanie zgrzewania eliminuje czynności związane z ponownym zaciąganiem walcówki lub drutów. Do zgrzewania stosuje się zgrzewanie doczołowe. Polega ono na ich nagrzaniu i szybkim dociśnięciu odpowiednią siłą, tak aby uzyskać mocne i jednolite połączenia.
Skrzynki smarownicze i sposoby mocowania ciągadeł Skrzynka smarownicza…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz