To tylko jedna z 6 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Wirusy: Rabdoviridae
Ridonidae
Herpesviridae
Birraviridae
W infekcjach wirusowych charakterystyczna jest nagła śmierć, bez wyraźnych objawów. Możliwe objawy: a) objawy letargu połączone z pływaniem oddzielnie od stada, przy odpływie wody
b) utrata równowagi
c) wybroczyny u nasady płetw i w okolicy odbytu
d) wysadzenie lub zapadnięcie gałek ocznych
e) ściemnienie skóry
f) bladość skrzeli Zmiany sekcyjne: zwiększone wydzielanie płynu wysiękowego z krwią
śluzowata substancja zamiast kału
zwiotczenie i bladość jelita
punkcikowate wybroczyny w narządach, mięśniach, tkance tłuszczowej, pęcherzu pławnym Diagnostyka przeglądy weterynaryjne połączone ze wstępnym rozpoznaniem oraz pobranie prób i przesłanie ich do laboratorium wirusologicznego (Zakład chorób ryb w Puławach)
badanie składa się z kilku etapów:
- sekcja
- sporządzenie próbek
- otrzymanie supernaktantu do zakażeń
- obserwacja zakażonych hodowli
- identyfikacja wirusów przeglądy weterynaryjne przeprowadza się każdorazowo przy podejrzeniu choroby wirusowej oraz minimum 2x do roku w obiektach narażonych na choroby wirusowe. Przeglądy robi się późną jesienią i wczesną wiosną gdy temp 6cm - wycinki nerek, śledziony i mózgu do 1cm3
tarlaki: płyn jajnikowy 1ml, wycinki z nerek, śledziony i mózg do 1cm3 Choroby wirusowe 1) EHN - Enzootyczna martwica układu krwiotwórczego. Wywołują ją wirusy z rodzaju Viridoviridae. W Polsce nie występuje. Jest to przede wszystkim choroba okonii, która pojawiła się w Australii. Obecnie występuje też w Europie u sumów, sumików, pstrągów tęczowych. Okoń jest rezerwuarem wirusa. Pstrąg choruje wówczas gdy przebywa z okoniami. Najwyższa śmiertelność u pstrągów dł 12,5cm w temp 11-17*C. Przeżywalność wirusa:
(…)
…. W tej postaci śnięcia są bardzo szybkie, zwykle na skutek zaburzeń w równowadze osmotycznej.
- Śnięte ryby mają szeroko otwartą jamę gębową.
W innych postaciach charakterystyczne objawy anatomopatologiczne:
- wybroczyny na skrzelach, w narządach mięższowych i tkankach ( zwł w tkance mięśniowej: wylewy na tle bladego miejsca, po obróbce termicznej pozostają czarne plamy)
- bardzo wyraźne wybroczyny na otrzewnej…
…. Dezynfekcja obiektów rybackich:
- chlorek benzalkonium 200 mg/l wody, bezpieczne dla ryb przez kilka sekund. - chlorek wapnia jeżeli ryby wpuszcza się po dłuższym czasie jak przy SVC
- podchloryn sodu 5-25% do dezynfekcji stawów bez ryb. 200mg/l wody/1h lub 10mg/l wody/24h do dezynfekcji sprzętu Koi karpie hoduje ośrodek rybacki pod Krakowem. Jeden może kosztowaś nawet 250 tys $. Jest to choroba nowa…
… rozrosty naskórka (jak zastygła parafina). Potem łączą się ze sobą (rozlane rozrosty po bokach ciała)
- brak śnięć
Straty w związku ze zmianami na skórze - takich ryb nikt nie kupi, są przerabiane na karmę
8) Wirusowa choroba sumika karłowatego
9) Encefalopatia
10) IPN (pancreatisnecrosis) - zakaźna martwica trzustki - Virnaviridae
Najbardziej wrażliwy jest pstrąg źródlany i jego narybek do 10cm oraz pstrąg tęczowy do momentu samodzielnego pobierania karmy (wylęg żerujący do 20 tyg życia). Krytyczne są pierwsze 3 tyg żerowania. Choroba występuje w temp 6-15*C. w temperaturze wyższej śnięcia ustępują. Usposabia transport u ryb starszych (choroba transportowa). Duże nosicielstwo, choroba ujawnia się przy osłabieniu.
Chormony (kortyzol) - można stwierdzić czy ryby są nosicielami i je wyeliminować…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)