To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
CZYRAK Ostre ropne zapalenie mieszków włosowych z ropnym zapaleniem tkanek otaczających. W następstwie nacieku tworzy się bolesny guz. Tkanki ulegają rozpuszczeniu pod wpływem toksyn bakteryjnych. Powstaje nekrotyczne ognisko pokryte cienką warstwą naskórka przez co czop staje się widoczny. Leczenie zmierza do szybkiego wyleczenia pojedynczych czyraków i zabezpieczenia przed tworzeniem się nowych ognisk. Dojrzewanie czyraka przyspiesza się stosując maści rozgrzewające. Przy braku gojenia zaleca się nacięcie krzyżowe i resekcję znekrotyzowanych tkanek.
CZYRACZYCA ( furunkulosis) Jest to równoczesne wystąpienie wielu czyraków, w rożnych obszarach ciała lub rozprzestrzenienie się jednego czyraka na większy obszar ciała. Czyraczyca często występuje u psów na grzbiecie nosa lub fałdach palcowych. Leczenie jest długie nie zawsze skuteczne. Również leczenie antybiotykami nie zawsze przynosi skutek. Najbardziej skutecznym sposobem jest leczenie chirurgiczne, polegające na wycięciu ropnia.
CZYRAK MNOGI Określa większą liczbę czyraków na niewielkiej powierzchni.
RÓŻA, RÓŻYCZKA Ropne zapalenie skóry właściwej i jej tkanki limfatycznej wywołane przez paciorkowce hemolityczne. Powoduje szybko rozprzestrzeniające się zapalenie i pogorszenie się stanu ogólnego. Początkowo występuje jasnoczerwony obrzęk zmieniający barwę na czerwoną. Przy bramie wejścia tkanki wyraźnie zmienione i odgraniczone od pozostałych. Leczenie to właściwa chemioterapia prowadzona przez co najmniej 10-12 dni po ustąpieniu ostatnich objawów klinicznych. ROPOWICA Zapalenie tkanki łącznej i naczyń limfatycznych wywołane przez bakterie ropotwórcze lub gnilne. W zależności od treści ropnia wyróżniamy ropowice:
surowiczą
ropną
gnilną
Wywołana przez gronkowce nie ma tendencji do rozprzestrzeniania, wywołana przez paciorkowce rozprzestrzenia się szybko. Infekcja przenosi się na naczynia limfatyczne, a czasami krwionośne Występuje również forma nekrotyczna wywołana florą mieszaną. Charakteryzuje się niszczeniem tkanek i skłonnością do infekcji ogólnej.
W zależności od umieszczenia ropowicę dzielimy na:
podskórną
podpowięziową
międzymięśniową
Choroba ta najczęściej dotyczy kończyn tylnych, na których występuje w różnych formach: rozlanej, ograniczonej, z wytworzeniem ropni, przewlekłej nowotworowej.
Miejsce zakażenia to małe rany nie zawsze zauważone i leczone. Choroba ma bardzo szybki przebieg i prowadzi do rozległego obrzęku tkanek Nazwą zanokcica określa się miejscową ropowicę palca u przeżuwaczy. Obejmuje swym zasięgiem okoliczne tkanki. Nie ma jednak tendencji do rozpuszczania tkanek. Jest wynikiem zakażenia przyrannego. Może przenosić się na drodze hematogennej lub przerzutów, warunkiem jednak jest zakażenie tkanki łącznej. Naczynia limfatyczne, a częściowo i krwionośne wypełnione są skrzepami. Dochodzi do martwicy skóry, mięśni i powięzi.
(…)
…, zdolności regeneracyjnych organizmu.
Forma ostra ropowicy może przejść w postać przewlekłą. Powstają zagęszczenia, zgrubienia tkanki podskórnej i skóry, chroniczne obrzęki.
Leczenie:
schorzenia przyranne leczenie miejscowe i ogólne
antybiotyk najlepiej po antybiotykogramie
przy formie gnilnej wieloważna surowica beztlenowcowa
leki nasercowe i poprawiające krążenie
odżywianie
utrzymanie
opatrzenie rany…
… i powięzi.
Ropowica rozwija się w ciągu kilku godzin. Objawy ogólne to: wzrost C,T,O, różowo-czerwone do brudno czerwonego zabarwienia błon śluzowych i spojówek, osowiałość, brak apetytu.
Zakażenie może ulec zatrzymaniu, a po resorpcji wygojeniu, lub postępować na przód. Po absorpcji toksyn dochodzi do nadżerek naczyń krwionośnych i rozniesienia bakterii po całym organizmie z wytworzeniem ropni…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)