Chód fizjologiczny człowieka

Nasza ocena:

3
Pobrań: 371
Wyświetleń: 3941
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Chód fizjologiczny człowieka - strona 1 Chód fizjologiczny człowieka - strona 2 Chód fizjologiczny człowieka - strona 3

Fragment notatki:


„Chód fizjologiczny człowieka”
Jednym z podstawowych sposobów lokomocji człowieka, jest chód. Rozpoczęcie jego nauki wymaga czasu około 12 miesięcy, w którym to odpowiedni poziom dojrzałości zdobywają układ nerwowy i ruchowy/mięśniowy. Chód trzyletniego dziecka przypomina w swym wyglądzie chód dorosłego, jednak dopiero około 7 roku życia jego nauka jest już zwykle w pełni dokończona (co w ostatnim okresie dotyczy synchronizacji aktywności bioelektrycznej mięśni zaangażowanych) Chód jest zatem jedną z pierwszych czynności złożonych całego ciała, jakie opanowuje człowiek i stanowi jednocześnie podłoże motoryczne dla kolejnych czynności ruchowych.
Chód człowieka jest formą lokomocji, w której funkcję podporowo-napędową spełniają kończyny dolne, natomiast górne są w pewnym stopniu ich równoważnikiem. Praca kończyn jest naprzemienna a ruchy cykliczne. Celem chodu jest przemieszczenie ciała człowieka a jego energetyka powinna umożliwiać dokonanie tego z jak najmniejszym wydatkiem energetycznym .-ekonimiczna. Prawidłowy chód człowieka charakteryzuje pięć cech: stabilność podparcia(którą zapewnia między innymi odpowiednia wartość kąta stawu skokowego wynosząca 90 stopni) prawidłowy prześwit pod stopą w czasie fazy wymachu kończyny(który jest kolejną składową stabilności lokomocyjnej, prawidłowy prześwit wynosi 18 mm a wszelkie znaczące odstępstwa od tej wartości wpływają na gorszą ekonomikę chodu), odpowiednie ustawienie stopy poprzedzające jej kontakt z podłożem(mówi się o tak zwanym sprzężeniu kolano-stopa czyli skorelowane zgięcie kolana oraz zgięcie grzbietowe stopy przygotowujące kończynę do prawidłowego postawienia stopy i aktywnego przejęcia energii uderzenia- moment postawienia nogi piętą na podłożu a ta faza ruchu lokomocyjnego jest zwana reakcją obciążającą, prawidłowa długość kroku(ma związek z amplitudą i częstotliwością ruchów kończyn, które wyznaczają szybkość chodu. Miarą amplitudy jest długość kroku, która zależy od odepchnięcia i fazy wymachu(a ta od prawidłowej aktywności mięśnia trójgłowego łydki) oraz minimalny wydatek energetyczny (który niemalże w całości zależy od sumy przemieszczeń środka ciężkośći ciała (COG)
Ze względu na kryterium ekonomiczne, mówi się o tak zwanych determinantach chodu. Są nimi: skręcenie miednicy(plus minus 4 stopnie, co względnie wydłuża długość kończyny dolnej na granicach faz: podparcia i przeniesienia), jej przechylenie i boczne przemieszczenie tj w prawo i lewo(związane ze sposobem stawiania stopy), zgięcie w stawie kolanowym (wynosi około 20 stopni i zaznacza się w środku fazy podparcia powoduje obniżenie COG), zgięcie w stawie biodrowym i wzajemne oddziaływanie ruchów kolana i stopy(istotne zarówno w fazie podporu jak i wymachu.


(…)

…, do którego informacje z rdzenia kręgowego docierają grzbietową(informacje określające fazy i siłę skurczu mięśni, kąty stawowe, siły nacisku kończyn) i brzuszną drogą drzeniowo-módżkową oraz drogą rdzeniowo-siatkowo-módźkową(tymi drogami są przekazywane informacje o aktywności wewnętrzenj rdzeniowych struktur lokomocyjnych). W móżdżku następuje integracja sygnałów rdzeniowych z informacjami proprioreceptywnimi…
… nie są do końca poznane. Wiadomo jest, ze rdzeń kręgowy jest odpowiedzialny za generowanie lokomocyjnym wzorców ruchowych, ale struktura centralnego generatora lokomocji (CPG)wciąż w dużym stopniu pozostaje niewyjaśniona. Obecnie wiadomo, że znajdujący się w rdzeniu centralny generator lokomocyjny nie opracowuje na bieżąco wzorców aktywności mięśni kończyn. Zamiast tego, układ nerwowy posługuje się wzorcem…
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz