Charakterystyki mechaniczne silnika-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 903
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Charakterystyki mechaniczne silnika-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Charakterystyki mechaniczne silnika obcowzbudnego prądu stałego i sposoby ich kształtowania.
Przekształcamy wzór Ua=ke+RrIa i otrzymujemy zależność prędkości silnika od prądu twornika: =( Ua- RrIa)/ ke i podstawiamy Ia=Me/ ke, otrzymujemy
-RrMe/(ke gdzie o=Ua/ ke -prędkość kątowa idealnego biegu jałowego.
Jest to równanie charakterystyki mechanicznej silnika obcowzbudnego prądu stałego. Jest to równanie prostej o współczynniku kierunkowym: Rr/(ke wychodzącej z punktu (0,0). Zmieniając wartość napięcia zasilania, uzyskujemy zmianę wartości o i wykres charakterystyki przesuwa się równolegle(w dół wraz ze spadkiem napięcia) przy niezmienionym nachyleniu.
Zmiana wartości strumienia przy stałej wartości napięcia zasilania powoduje zarówno zmianą wartości o jak i nachylenia charakterystyki mechanicznej silnika.
Zmiany strumienia, U=const
Z przedstawionych charakterystyk wynika, że w miarę wzrostu obciążenia silnika prędkość kątowa silnika maleje. Dotyczy to zwłaszcza silników skompensowanych. Prędkość jaka ustali się dla konkretnego obciążenia wyznaczamy w punkcie przecięcia się charakterystyki mechanicznej z charakterystyką obciążenia maszyny roboczej. Przy większych obciążeniach od znamionowego charakterystyki maszyn nieskompensowanych mogą mieć przebieg taki przebieg:
Charakterystyka podczas hamowania dynamicznego (Ro1Ro2)
o
o
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz