Charakterystyka prądowo - napięciowa złącza p - n Wykres złącza p-n w kierunku przewodzenia :
Wnioski i uwagi końcowe :
Wyznaczyliśmy charakterystykę napięciowo prądową w kierunku przewodzenia zarówno w układzie logarytmicznym jak i w dziesiętnym , co obrazują zmieszczone powyżej wykresy . Zauważyć należy , że wykres w układzie logarytmicznym został aproksymowany , bowiem punkty wykreślające charakterystykę posiadają pewien rozrzut . ( Wykluczyć należy niedokładność naniesienia ich na skalę . ) Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy może być zmiana w wewnętrznej strukturze półprzewodnika , spowodowana wcześniejszym przegrzaniem elementu , bądź też wadliwość wykonania złącza co jest raczej mniej prawdopodobne .Wpływ na wykres mogła mieć także rezystancja równoległa złącza , która dla małych prądów powodować może zniekształcenia charakterystyki . Charakterystyka w skali liniowej wykreślona została dla całej wartości prądu J max co w praktyce dla diody BYP 401 wynosi 1 A . Została ona także aproksymowana przez program rysujący .
Do pomiarów wykorzystaliśmy woltomierz cyfrowy co ze względu na jego dużą rezystancję wejściową nie miało wpływu na prąd płynący przez diodę . Układ poprawnie mierzonego napięcia zastosowany w tym zestawie pomiarowym wprowadza mniejsze błędy metody . Zauważyć należy także , że spolaryzowanie diody w kierunku przewodzenia napięciem mniejszym niż 0,7 V powoduje przepływ prądu . Jest on jednak rzędów mniejszych bądz równych niż dziesiąte części miliampera , co w konfrontacji z wartościami większymi od 0,7 V pozwala nam powiedzieć ( w przybliżeniu ), że prąd nie płynie .
Na podstawie wykresu półlogarytmicznego obliczone zostały parametry :
Wyznaczyliśmy charakterystykę napięciowo prądową w kierunku zaporowym , metodą impulsową dla czterech dostępnych diod . BYP 401 - do napięcia 160 V nie wykazała zakrzywienia charakterystyki , co w praktyce może oznaczać , że napięcie przebicia jest większe niż napięcie doprowadzone .
Może być to jedna z rodziny diod BYP 401 , które mają napięcie zenera 200 , 400 , 600 , lub 1000 V
BAP 55 - przy napięciu 140 V zaczyna się rysować zagięcie wskazujące na zjawisko przebicia , ale dalszy pomiar nie jest możliwy ze względu na ograniczone
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)