To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Charakter bad. przedmiotowego. Status praesens (stan obecny) oceniany jest przez: bad. przedmiotowe ogólne - ocena wyglądu zewn. zw. (habitus), oceniamy go po czym przechodzimy do badania widocznych błon śluzowych, zewn. węzłów chłonnych i kończy się pomiarem temp., liczby oddechów i tętna. Pozwala zorientować się pobieżnie czy zw. jest zdrowe czy chore (często ma się do czynienia z nadopiekuńczymi właścicielami). B. istotne dla badającego jest umiejętność przyswojenia gat. wzorców zdrowia, aby móc zauważyć pewne odstępstwa od normy, obycie ze zw. Najpierw trzeba posiąść umiejętność rozpoznawania w badaniu oznak zdrowia. bad. przedmiotowe szczegółowe. Wygląd zewn. zw. (habitus) Oceniany poprzez określenie: bud. ciała zw. postawy stanu odżywienia i utrzymania zachowania się i reakcji na bodźce zewn. 1)Budowa: zależy głównie od kośćca i umięśnienia - to z kolei uzależnione jest od rasy, wieku płci i indywidualnych cech dziedzicznych. Na bud. mają wpływ także warunki życia i utrzymania oraz aktywność fizyczna. Istnieje skłonność do dziedziczenia cech morfologicznych - po cechach bud. ciała można rozpoznać potomków znanych koni. Wyróżniamy budowę: silną, grubokościstą (grube kości, dobrze rozwinięte mięśnie, głowa i szyja gruba, krótka, krótki tułów, silne i krótkie kończyny). Taka bud. typowa dla ras prymitywnych np. hucuł, konik polski. Ponadto taka bud. ciała charakteryzuje niezbyt wysoką produkcyjność i wyższą odporność na choroby. Niekiedy z bud. może być związana skłonność do zachorowań na niektóre jednostki np. konie zimnokrwiste - mięśniochwat porażenny. lekka (delikatny kościec, głowa sucha, szyja chuda i długa, wąska klatka piersiowa, wąski zad, długie i cienkie kończyny). Charakterystyczna dla zw. ras szlachetnych. Zw. wykazują wyraźną skłonność do zachorowań. W ocenie budowy: bud. poprawna (prawidłowa) - zgodna ze wzorcem przyjętym dla gatunku, rasy i płci oraz wieku. Bud. niepoprawna - niezgodna z normą. Na wystawach ocena osobników pod kątem dopasowania do wzorców. Z prawidłowością bud. wiąże się także dopuszczenie zw. do rozrodu (suka musi mieć co najmniej ocenę dobrą na wystawie międzynarodowej). Ma to na celu propagowanie pewnych wzorców o których decyduje pula genetyczna rodziców. Bud. nie prawidłowa - wiąże się najczęściej z nieprawidłościami nabytymi w trakcie życia osobniczego (np. krzywica, zgrubienie kości długich i ich nasad a także skrzywienie kości). Karłowatość, gigantyzm, akromegalia - wynik zaburzeń endokrynnych w ustroju. U psów często pojawia się karłowatość przysadkowa - szczególnie owczarek niemiecki.
(…)
…. Z prawidłowością bud. wiąże się także dopuszczenie zw. do rozrodu (suka musi mieć co najmniej ocenę dobrą na wystawie międzynarodowej). Ma to na celu propagowanie pewnych wzorców o których decyduje pula genetyczna rodziców.
Bud. nie prawidłowa - wiąże się najczęściej z nieprawidłościami nabytymi w trakcie życia osobniczego (np. krzywica, zgrubienie kości długich i ich nasad a także skrzywienie kości). Karłowatość…
… może być patologiczną:
kozła gimnastycznego - tężec
obserwatora u konia - koń stoi nieruchomo, zagina głowę na boki i pozostaje zastygnięty nieruchomo przez jakiś czas - kolki
siedzącego psa u konia- świadczy o ostrym rozszerzeniu żołądka. Jest to postawa ulgowa (mniejszy napór powiększonego żołądka na przeponę i płuca co w konsekwencji wywołuje duszność), przyjęcie tej postawy ułatwia koniowi oddychanie.
postawa…
…. musi przyjąć określoną postawę z uwagi na zmiany chorobowe np. tężec - trwały Skórcz mięśni prostowników, kończyny są sztywne, wyprostowane, rzeźba kończyn przerywana.
Postawa prawidłowa i nieprawidłowa:
spoczynkowa
- stojąca
- leżąca
w ruchu
Postawa w ruchu - szczególnie istotne jest by móc wyłapać zaburzenia ruchowe (kulawizny, zaburzenia w prawidłowym ruchu).
Fizjologicznymi postawami są zarówno postawa…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)