Cele dotyczące czynników ryzyka i działania w zakresie promocji zdrowia-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 84
Wyświetleń: 1190
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Cele dotyczące czynników ryzyka i działania w zakresie promocji zdrowia-opracowanie - strona 1 Cele dotyczące czynników ryzyka i działania w zakresie promocji zdrowia-opracowanie - strona 2 Cele dotyczące czynników ryzyka i działania w zakresie promocji zdrowia-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Cele dotyczące czynników ryzyka i działania w zakresie promocji zdrowia:
Cel operacyjny 1: zmniejszenie rozpowszechnienia palenia tytoniu
Uzasadnienie: jeden z najważniejszych, poddających się redukcji, czynników ryzyka chorób sercowo- naczyniowych, nowotworów.
Cel operacyjny 2: zmniejszenie i zmiana struktury spożycia alkoholu oraz zmniejszenie szkód zdrowotnych spowodowanych alkoholem.
Cel operacyjny 3: zwiększenie aktywności fizycznej ludności.
Cele operacyjne dotyczące wybranych populacji:
Cel operacyjny 1: poprawa opieki zdrowotnej nad matką, noworodkiem i małym dzieckiem
Uzasadnienie: najczęstszą przyczyną zgonów niemowląt w Polsce w dalszym ciągu są stany chorobowe powstające w okresie okołoporodowym, czyli w trakcie trwania ciąży matki. /około 10% dzieci jest wcześniakami/.
Cel operacyjny 2: tworzenie warunków do zdrowego i aktywnego życia osób starszych. NIE BĘDZIE PYTAŃ NA EGZAMINIE Z TEGO DOKUMENTU =D !!! ZACHOWANIA ZDROWOTNE. STYL ŻYCIA.
Zachowania zdrowotne= termin wprowadzony przez Koosa w 1954 roku.
Inne terminy: zachowania medyczne, zachowania w chorobie, działania zdrowotne
Definicje:
Działania zdrowotne= to wszelkie formy aktywności celowej, ukierunkowane na ochronę lub osiągnięcie poprawy własnego stanu zdrowia (Heszen- Klemens, 1983). Zachowania zdrowotne= to wszelkie zachowania, których częstotliwość i intensywność nie są obojętne dla zdrowia (Łuszczyńska, 2007). Autorka nie określa, że będą to tylko zachowania pozytywne, ale również negatywne. Pokazała dwa ważne wymiary tych zachowań częstotliwość i intensywność. Styl życia= to zespół codziennych zachowań, swoistych dla danej zbiorowości lub jednostki, charakterystyczny sposób bycia odróżniający daną zbiorowość lub jednostkę od innych lub inaczej, bardziej lub mniej świadomie przyjmowana strategia życiowa (Siciński, 1988). Styl życia= to zespół jawnych, manifestowanych zachowań typowych reakcji i pewnych elementów osobowości (Wrześniewski, 1993).
Klasyfikacje:
Taylor 1999: Sprzyjające zdrowiu; szkodliwe dla zdrowia
Maddux 1995: promujące zdrowie; prewencyjne- wykrycie choroby
Heszen- Niedojek 1995: prozdrowotne; antyzdrowotne; azdrowotne (wtedy, kiedy człowiek nic nie robi; nie podejmuje badań profilaktycznych; w chorobie postawa kapitulacji). Kolbe 1988:
a) zachowania osób uważających się za zdrowe:
Wellness behawiour- każda aktywność mająca na celu polepszenie swego stanu zdrowia, a przynajmniej utrzymanie tego stanu zdrowia, który jest.


(…)

… osób dostrzegających u siebie chorobę:
illness behaviour- zachowania te służą określeniu swojego stanu zdrowia i uzyskaniu odpowiednich środków zaradczych. Illness odnosi się tutaj do subiektywnego odczucia choroby.
self- care behaviour- aktywność podejmowana dla poprawy swojego stanu, wymaga zaangażowania odpowiedniego terapeuty i powoduje niewielkie uzależnienie od otoczenia, łączy się jednocześnie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz