Cel i zasady współdziałania jednostek samorządu terytorialnego. 99. Cel i zasady współdziałania jednostek samorządu terytorialnego.
Społeczności lokalne, wykonujące swoje uprawnienia maja prawo współpracować z innymi społecznościami lokalnymi oraz zrzeszać się z nimi - w granicach określonych prawem - w celu realizacji zadań, które stanowią przedmiot ich wspólnego zainteresowania. Istota współdziałania j.s.t. opiera się na założeniu dobrowolności i równorzędności pozycji pomiotów współpracujących. Współdziałanie j.s.t. może się odbywać zarówno w formach prawa publicznego jak i prawa prywatnego ( cywilnego). Podstawowym celem współdziałania j.s.t. zwłaszcza w formach prawa publicznego jest wykonywanie zadań publicznych jako zaspakajanie zbiorowych potrzeb lokalnych społeczności. 111.Charakter prawny związku gmin lub powiatów. 100. Charakter prawny związku gmin lub powiatów
1.Gmina i powiat wykonują zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. 2.Posiadają osobowość prawną., którą nabywają po zarejestrowaniu, z dniem ogłoszenia statutu. W przypadku odmownej decyzji o wpisaniu do rejestru przysługuje im skarga do sądu administracyjnego.
3.Rejestr związków prowadzi minister właściwy ds. administracji publicznej, który również w drodze rozporządzenia określa zasady i tryb prowadzenia rejestru związków gmin lub powiatów oraz sposób ogłaszania statutu.
4.Organem stanowiącym i kontrolnym związku jest zgromadzenie związku, a wykonawczym jest zarząd.
5. Gospodarkę finansową gmin i powiatów określają przepisy o gospodarce finansowej gmin i powiatu .
6. Plan finansowy związku uchwala zgromadzenie związku.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)