Cechy jako składnik osobowości - opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 847
Wyświetleń: 1869
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Cechy jako składnik osobowości - opracowanie  - strona 1 Cechy jako składnik osobowości - opracowanie  - strona 2 Cechy jako składnik osobowości - opracowanie  - strona 3

Fragment notatki:

R.3 Cechy jako składniki osobowości Psychologia cech G.W. Allporta Cechy jako podstawowe jednostki strukturalne osobowości Definiował cechy jako predyspozycje do reagowania w określony sposób Uważał, że cechy rzeczywiście istnieją i są osadzone w „systemie neuropsychicznym”(cechy wynikają z fizycznych i biologicznych różnic między ludźmi) Klasyfikował cechy: -klasyfikacja nomotetyczno-idiograficzna (opis cech charakterystycznych dla -wszystkich ludzi i takich które są charakterystyczne dla jednostek) -Dyspozycje dominujące -cechy które tak silnie wpływają na zach. człowieka, że praktycznie każde zach. można do niej odnieść -Dyspozycje centralne (uczciwość, uprzejmość, itd.) -Dyspozycje wtórne - to cechy najmniej wyraziste Przedkładał badania idiograficzne nad nomotetyczne Psychologia cech osobowości R.B. Cattella Stosował analizę czynnikową Najpierw wyróżnił 15 potem 16 a na końcu 21 cech(czynników podstawowych) Przy pomiarze osobowości stosował obserwację, kwestionariusze i pomiar laboratoryjny Interesował się dziedziczeniem cech (1/3 dziedziczenie, 2/3 środowisko) Interesował się ewolucją cech-stwierdził stabilność cech, zwiększającą się jeszcze w miarę upływu lat Psychologia cech osobowości Eysencka (PEN): Wyróżnił trzy podstawowe wymiary osobowości - ekstrawersja/introwersja, neurotyzm/stabilność emocjonalna i psychotyzm/kontrola impulsów Różnice w osobowości odzwierciedlają różnice w budowie biologicznej Dziedziczymy cechy Ewolucyjne uwarunkowania cech Stworzył Kwestionariusz EPQ do pomiaru osobowości Pięcioczynnikowy Model Osobowości (NEOAC) (Costa i McCrae) Wymienili 5 podstawowych wymiarów osobowości (ekstrawersja/introwersja, neurotyczność, otwartość na doświadczenia, ugodowość, sumienność) Kwestionariusz Osobowości NEO (NEO-PI) Wymienili następujące dowody na poparcie swojej tezy o istnieniu pięciu podstawowych wymiarów osobowości: 1. Podobieństwo międzykulturowe - analiza określeń oznaczających cechy osobowości w różnych językach wykazuje ich wielkie podobieństwo, pięć głównych czynników wyodrębniono w językach większości kultur ( podstawowa hipotez leksykalna Goldberga - najważniejsze różnice między ludźmi mają swoje określenia w językach wszystkich kultur). 2. Samoocenianie się i ocena innych ludzi - Dokonywane przez osoby badane oceny poziomu występowania u nich cech z modelu pięcioczynnikowego w zasadzie pokrywają się z ocenami dokonywanymi przez ich małżonków lub znajomych.

(…)

… zachowania się w określony sposób wynika z tego jak oceniamy wartość wzmocnienia i prawdopodobieństwo jego wystąpienia (model oczekiwania-wartości). Jest to coś podobnego do warunkowania instrumentalnego (zach.-wzmocnienie) ale Rotter brał pod uwagę jeszcze procesy poznawcze takie jak ocenianie wartości w wzmocnienia i prawdopodobieństwa jego wystąpienia.
Na to jak ocenimy wartość i prawdopodobieństwo…
… ze wszystkich trzech źródeł, by sprawdzić czy się ze sobą pokrywają
Osiągnięcia Cattella w zakresie teorii cech:
Zainteresowanie pochodzeniem cech i ich rozwojem opracował metodę badania wpływu, jaki na poszczególne cechy mają czynniki dziedziczne i środowiskowe ( => osobowość człowieka zależy w 1/3 od dziedziczności a w 2/3 od środowiska) - w bad. nad tym zagadnieniem (w ramach genetyki zachowania) od czasów…

SPÓJNOŚĆ OSOBOWOŚCI A PROBLEM OSOBOWOŚCIOWYCH I SYTUACYJNYCH DETERMINANT ZACHOWANIA
teoria cech zakłada, że osobowość człowieka jest względnie stała, czyli indywidualna konfiguracja cech pozostaje niezmienna
podstawowe bad. nad cechami (Allport, Cattell , Eysenck) zakończono w latach '50.
Lata '60 - krytyka kategorii cech oraz narzędzi do ich klasyfikowania i pomiaru
Powodem krytyki- trudności z predykcją…
… lub znajomych.
3.Motywy, emocje i kontakty interpersonalne - istnieje korelacja między Pięcioczynnikowym modelem osobowości i kwestionariuszem a innymi elementami osobowości, np. emocjami, motywami i kontaktami interpersonalnymi.
4.Diagnozowanie zaburzeń osobowości - niektóre wymiary są skorelowane z pewnymi zaburzeniami, powodują, że osoby są na nie podatne, np. osoby o niskiej ugodowości mają tendencje…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz