Cechy budżetu

Nasza ocena:

3
Pobrań: 161
Wyświetleń: 1316
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Cechy budżetu - strona 1 Cechy budżetu - strona 2 Cechy budżetu - strona 3

Fragment notatki:

Cechy budżetu: Roczność - jest uchwalany na rok, tym rokiem jest rok kalendarzowy (art.211, art.15 ustawy o finansach publicznych)
Uprzedniość - uchwalany jest na rok przyszły
Zupełność - powinien obejmować wszystkie dochody i wszystkie wydatki
Ogólność - związane z zupełnością, klasyfikacja budżetowa wydatków; wydatki - kwoty sztywne, maksymalne, dochody - kwoty prognozowane; nie wiąże się określonych źródeł pozyskiwania dochodów z konkretnymi wydatkami, wszystkie dochody tworzą jeden fundusz.
Szczegółowość - nawiązuje do przejrzystości finansów publicznych, ma być przejrzysty i czytelny
Jawność - jawność samego aktu prawnego (jawność debaty nad uchwalaniem i wykonaniem)
Jasność - czytelność, przejrzystość, tak aby dało się odczytać kierunki polityki państwa (skąd państwo chce pozyskiwać dochody)
Jedność Aspekt formalny - budżet jest sporządzany w jednym akcie prawnym
Aspekt materialny - budżet państwa jest jednym funduszem, tworzy do całość zgromadzonych przez państwo dochodów; inna opcja : budżet może być zorganizowany w sposób sumy funduszy, jednak u nas taki model nie istnieje ( mimo Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który de facto jest częścią budżetu państwowego)= fundusze dodatkowe często zw. celowymi; przeciwieństwem aspektu formalnego jest funduszowanie budżetu.
Równowagi budżetowej - odpowiednia relacja pomiędzy wydatkami a dochodami, może być:
Zrównoważony
Niezrównoważony - pojawia się deficyt, wydatki są wyższe od dochodów
Budżety samorządowe nie są niezrównoważone, są w połowie deficytowe. Najbardziej nadwyżkowe są budżety gmin. Budżet państwa natomiast jest trwale deficytowy. Dlatego wykształciła się umiejętność zarządzania deficytem, które polega przede wszystkim na funkcjonowaniu z trwałym deficytem a jednocześnie ciągłej obserwacji budżetu. Obserwacja zaś, polega na sporządzaniu wieloletnich planów finansowych (plan dochodów i wydatków, przychodów i rozchodów, zwykle na 4 lata), które są tłem dla budżetu. Taki plan sporządzany jest przez RM, z uwzględnieniem funkcji państwa. Zawiera on cele, jakie stawia sobie państwo i określa sposób ich realizacji.
Budżet może zamknąć się albo deficytem, albo nadwyżką. Jeżeli wydatki przeważają nad dochodami - mamy deficyt, który rodzi potrzeby pożyczkowe państwa (zapotrzebowanie na środki finansowe z innych źródeł niż przewidziane w budżecie), co z kolei prowadzi do zaciągania zobowiązań w imieniu państwa.
Państwo pożycza na 2 sposoby:
Zewnętrzny - zapożyczanie w obcych budżetach, u obcych osób prawnych (np. zagranicznych banków)
Wewnętrzny - pożycza się u siebie, od obywateli - jest to korzystniejsza opcja bo można robić ich w bambuko 


(…)

…)
Finanse publiczne i prawo finansowe - wykład 2.
25 lutego 2011
3

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz