Budynki wkopane w ziemię - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 1120
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Budynki wkopane w ziemię - omówienie - strona 1 Budynki wkopane w ziemię - omówienie - strona 2 Budynki wkopane w ziemię - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

Budynki wkopane w ziemię
Justyna Dembińska
Paulina Rutkowska
WPROWADZENIE
Szybko znikające zasoby naturalne naszej planety, ich ciągle rosnące ceny oraz konieczność oszczędzania energii przy budowie i w trakcie eksploatacji budynków mogą zmusić nas do zrewidowania konwencjonalnego podejścia do budownictwa i większego zainteresowania nowoczesnym i energooszczędnym budownictwem, jakim jest np. budownictwo podziemne. Pod ziemią mogą powstawać zarówno domy mieszkalne jak i budynki usługowe, biura i hotele. Jak na razie najpopularniejsze, pewnie ze względu na stosunkowo małą powierzchnię i niewielki koszt budowy, są rezydencje mieszkalne. Sam pomysł mieszkania pod ziemią jest stary jak sama ludzkość .Już jaskiniowcy mieszkali pod ziemią .Chronili się przed środowiskiem. Dzisiaj ludzie chcą zamieszkać pod ziemią by chronić środowisko przed człowiekiem. Rozwiązanie to staje się coraz popularniejsze także ze względu na sukces serii filmów „Władca Pierścieni” , gdzie możemy zobaczyć jak pięknie mogłoby wyglądać osiedle domków wkopanych w zielone, falujące wzgórza. Wielu życie w podziemnym domu może wydawać się powrotem do korzeni. Jednak w czasach kiedy energia potrzebna do ocieplenia konwencjonalnych budynków staje się coraz droższa, a wieżowce szpecą krajobraz, zamieszkanie w domu podziemnym może okazać się nie tylko spełnieniem marzeń o zamieszkaniu w domku rodem z powieści J.R.R. Tolkiena, ale również bardzo ekonomicznym i ekologicznym rozwiązaniem. ZALETY I WADY BUDOWNICTWA PODZIEMNEGO
Jedną z głównych zalet wkopywania budynków w ziemię jest możliwość całkowitego wpasowania ich w krajobraz. Mniejsze znaczenie ma to w miastach, ale jeżeli chcemy budować poza nimi, to ważne jest harmonijne współgranie z otaczającą naturą. Obsypanie budynku ziemią daje nam też dodatkową powierzchnię biologicznie czynna na dachu budynku, a w domach mieszkalnych może znacząco zwiększyć powierzchnię ogrodu. Innym plusem budynków podziemnych jest to, że są mniej narażone na wahania temperatury. Ziemia ma znacznie mniejsze amplitudy temperatury niż powietrze. Grunt magazynuje ciepło latem i zimą będzie je oddawał ścianom budynku podziemnego. Dodatkowo dach takiego budynku nie jest narażony bezpośrednio na działanie wiatru, co dodatkowo podnosi komfort cieplny wewnątrz. Jeżeli w budynku podziemnym zastosujemy naturalne źródła energii, np. turbiny wiatrowe albo systemy solarne i ograniczymy marnowanie wody, korzystając w dużym stopniu z filtrowanej deszczówki i wody szarej, możemy zyskać budynek energooszczędny. Przy uważnym dobieraniu materiałów na budowę i sprawdzaniu metod pracy firm wytwarzających elementy konstrukcyjne można doprowadzić także do postawienia budynku zasługującego na miano „ekologiczny”.

(…)

… odnawialnych źródeł energii)
- budynek może w pełni spełniać idee budownictwa ekologicznego (pompy ciepła, oczyszczalnei ścieków)
- największą przeszkodę stanowi bariera psychologiczna przed zamieszkaniem w nietypowych warunkach, pod powieszchnią ziemi.

… drzewostanu. Ściany zewnętrzne wykonano jako fasadę wentylowaną (okładzina z płyt betonowych na pokonstrukcji HALFEN; ocieplenie 12cm wełny mineralnej). Do wykończenia ścian i sufitów podwieszonych wykorzystano płyty fibre C 01 bianco FE na podkonstrukcji.
Obiekt zostanie wyposażony w instalacje - wodną (woda ciepła, zimna, cyrkulacja), hydrantową, kanalizacji sanitarnej, deszczowej, c.o., wentylacji…

- możemy zastosować odnawialne źródła energii: słońce, wiatr
- jako źródło wody pitnej możemy potraktować filtrowaną deszczówkę
- jeśli poprawnie wykona się izolację przeciwwodną i przeciwwilgociową - problem wilgoci praktycznie nie istnieje
- łatwo możemy zapewnić dostęp do światła dziennego: pozostawianie przeszklonych ścian, dachów; świetliki tunelowe
PRZYKŁADY BUDYNKÓW USŁUGOWYCH
1. Odwrócony…
…), które doskonale doprowadzają naturalne, ciepłe światło z zewnątrz. Świetliki te są łatwe w montażu, maja elastyczna konstrukcje pozwalającą omijać przeszkody, a światło pochodzące z nich jest rozproszone i nie powoduje refleksów np. w monitorach komputerowych. Kolejną ważną rzeczą przy projektowaniu i wykonaniu budynku podziemnego jest konieczność zainstalowania wentylacji mechanicznej. Ze względu na brak…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz