Budowa oraz funkcjonowanie złącza synaptycznego - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 777
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Budowa oraz funkcjonowanie złącza synaptycznego - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

Budowa oraz funkcjonowanie złącza synaptycznego.
Mozna wybrac synapse nerwowo-nerwowa lub nerwowo-miesniowa
Dodatkowo:
Synapsa hamujaca
W synapsach hamujacych pojawienie sie transmitera w szczelinie synaptycznej powoduje otwieranie sie kanałów anionoselektywnych (chlorkowych). Po otwarciu przepuszczaja one jony chlorkowe do wnetrza komórki postsynaptycznej powodujac tym samym jej hiperpolaryzacje. Obnizenie potencjału błonowego utrudnia pobudzenie komórki, bo osiagniecie w tym stanie progu pobudzenia wymaga podniesienia potencjału błonowego o wartosc wieksza niz wówczas, gdy komórka jest w stanie spoczynku.
Synapsy pobudzajace i hamujace pełnia bardzo wazna role w sterowaniu procesem generowania potencjałów czynnościowych np. komórek nerwowych. Na ich powierzchni znajduje sie na ogół wiele połaczen synaptycznych i w zwiaku z tym o pobudzeniu pojedynczej komórki decyduje wypadkowy efekt ich działania. Tego typu sterowanie zachowaniem komórek nerwowych jest podstawa działania sieci neuronowych.
Przewodzenie ciagłe
_ wystepuje we włóknach nerwowych otoczonych osłonka Schwanna
_ przewodzenie jest wolne - 0,5 - 3 m/s
Jest to aktywne samorozprzestrzenianie sie raz wywołanej depolaryzacji błony w kierunku zakonczenia aksonu. Jednokierunkowy
przepływ bodzca wynika ze specyficznej własnosci kanałów sodowych, które natychmiast po otwarciu ulegaja przejsciowej inaktywacji (sa przez krótki czas zamkniete i niewrazliwe na zmiane potencjału błony)
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz