Biochemia, Pytania i odpowiedzi na egzamin

Nasza ocena:

4
Pobrań: 329
Wyświetleń: 1239
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Biochemia, Pytania i odpowiedzi na egzamin - strona 1

Fragment notatki:

1.definicja swobodnej energii reakcji - spowodowana przebiegiem reakcji chemicznej, odniesiona do liczby postępu reakcji równej jeden
2.przy jakiej zmianie swobodnej energii reakcja nie zachodzi?- kiedy: reakcja nie zachodzi,wyst stan równowagi.
3.kiedy reakcja nie zachodzi spontanicznie- gdy zmiana swob en. Reakcji jest 0
4.jakie wiazania niekowalencyjne wystepuja w biomolekulach: jonowe,dipolowe,wodorowe
5.jak powstaje wiazanie elektrostatyczne- ą to siły elektrostatyczne oddziałujące między przeciwnie naładowanymi grupami,
6.dlaczego mowimy ze woda jest dipolem- bo zachodzi wiązanie kowalencyjne spolaryzowane, .Dipole towarzyszą atomom elektroujemnym i wyst. w strukturze białek, w wiazaniach peptydowych. ponieważ rozłożenie atomów w cząsteczce wody nie jest liniowe - ze względu na obecność silnie odpychających się między sobą dwu par elektronowych. 7.jak zbudowany jest aminokwas- grupa aminowa po lewej i karboksylowa po prawej
8.ile wystepuje aminokwasow bialkogennych i na jakie rodzaje je mozna podzielic
9.wiazania peptydowe definicja i właściwości- Wiązanie peptydowe łączy grupę α-aminową jednego aminokwasu z grupą α-karboksylową drugiego aminokwasu.Występuje ono w dwóch formach izomerycznych: cis i trans. Wiązanie peptydowe jest stosunkowo sztywne. Atomy węgla połączone bezpośrednio z atomami azotu i atomami węgla grupy karboksylowej tworzą łańcuch polipeptydowy.
10.cztery poziomy budowy bialek: rzędowa-(liniowa sekwencja aminokwasow) określa funkcję białka oraz jego strukturę przestrzenną np. sekwencja Glu-His-Pro-Gly tworzy hormon peptydowy stymulujący tarczycę do uwalniania tyreotropiny.
II-rzedowa( alfa helisa) (wiazania wodor. pomiędzy grupami C=O i N-H co 4 aminokw. w łancuchu peptydowym.Polega
na zwijaniu łańcucha pepty- dowego bez udziału łańcuch-
ów bocznych aminokw. III-rzedowa (konformacja przestrzenna 3D) tworzona z elementow pierwszo- i drugo rzedowych z udziałem łańcuchów bocznych aminokwasów.
Wiaz.dwusiarczkowe w białkach występują w warunkach redukujących- najważniejszy czynnik trwałości struktury III rz. IV rz- niekowalencyjna oligomeryzacja polipeptydów do utworzenia białek złożonych(hemoglobina)
11.jakie wiazania i oddzialywania tworza trzeciorzedowa strukture bialka: tworzona z elementow pierwszo- i drugo rzedowych z udziałem łańcuchów bocznych aminokwasów.
Wiaz.dwusiarczkowe w białkach występują w warunkach redukujących- najważniejszy czynnik trwałości struktury III rz. 12.jakie funkcje pelnia bialka opiekuncze w procesie faldowania bialek: Białka opiekuńcze pełnią funkcję katalizatorów i wspomagają proces samodzielnego fałdowania się łańcuchów.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz