Bibliotece i informacji, Biblioteka Narodowa

Nasza ocena:

3
Pobrań: 266
Wyświetleń: 847
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Bibliotece i informacji, Biblioteka Narodowa - strona 1

Fragment notatki:

Jeden z punktów Traktatu Ryskiego (1921 r.) mówi o zwrocie książek wywiezionych z Biblioteki Załuskich (i one rzeczywiście zaczęły wracać).
W lutym 1928 r. marszałek Piłsudski i prezes Mościcki podpisali akt prawny powołujący Bibliotekę Narodową.
Stefan Demby (1862-1939) był organizatorem i dyrektorem BNu. Zmarł w listopadzie 1939 r., gdy upadła jego praca - Niemcy wkroczyli do Warszawy i przejęli prawie wszystkie zbiory.
Ok. 1930 r. zbiory BNu umieszczono w Wyższej Szkole Handlowej (Rakowiecka 6).
Staatsbibliothek Warschau:
II lokalizacja - biblioteka UW
III lokalizacja - gmach ordynackich Krasińskich. Umieszczono tam zbiory szczególnie cenne, stamtąd planowano wywozić je do Niemiec. Wywieziono tylko dwie skrzynie. Resztę Niemcy spalili odjeżdżając.
Po wojnie zbiory z Rakowieckiej i te uczelniane traktowane były jak zamknięty magazyn. Zbiory z Rakowieckiej przeniesiono i powstała siedziba archiwów.
W 1963 r. skończono konkurs architektoniczny na budynek BNu. W 1970 r. rozpoczęto budowę, a w latach 90. oddano do działalności.
BN w strukturze ma m.in.:
Instytut Bibliograficzny
IKICZ - Instytut Książki i Czytelnictwa.
BN znajduje się na Al. Niepodległości. Zbiory Specjalne trzymane są w Pałacu Rzeczypospolitej na pl. Krasińskich.
Polona - Cyfrowa Biblioteka Narodowa The European Library - cyfrowy zbiór ogólnoeuropejski. Polona jest jego częścią. Nie należy do niego np. biblioteka Białorusi. Natomiast należą do niego biblioteki krajów kaukaskich np. Azerbejdżanu.
W 2008 r. BN ogłosił, że rezygnuje z udziału w przedsięwzięciu NUKAT (Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny). Ogłosił również rezygnacje z tworzonego przezeń MAKa.
Berlinka - szczególnie cenna część Biblioteki Pruskiej (biblioteki narodowej Niemiec). Obecnie jest w Krakowie. Trafił tam z klasztoru w Krzeszowie, do którego z kolei przewieziony został przez Niemców z Dolnego Śląska.


(…)


Jeden z punktów Traktatu Ryskiego (1921 r.) mówi o zwrocie książek wywiezionych z Biblioteki Załuskich (i one rzeczywiście zaczęły wracać).
W lutym 1928 r. marszałek Piłsudski i prezes Mościcki podpisali akt prawny powołujący Bibliotekę Narodową.
Stefan Demby (1862-1939) był organizatorem i dyrektorem BNu. Zmarł w listopadzie 1939 r., gdy upadła jego praca - Niemcy wkroczyli do Warszawy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz