Bemowo - położenie, cechy administracyjne

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 1050
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Bemowo - położenie, cechy administracyjne - strona 1 Bemowo - położenie, cechy administracyjne - strona 2 Bemowo - położenie, cechy administracyjne - strona 3

Fragment notatki:

Położenie, z jakimi dzielnicami graniczy, liczba mieszkańców, z jakich składa się osiedli .  ( pozwoliłam sobie zmienić kolejność punktów, najpierw pisze o współczesnej Woli a potem trochę historii ) Wola jest jedną z osiemnastu dzielnic m. st. Warszawy. Zajmuje obszar 19,26 km2. Jej granice stanowią: południowo-zachodnie tereny Żoliborza Przemysłowego, północna strona obwodowej linii kolejowej ze stacją Warszawa Gdańska, Al. Jana Pawła II, Al. Jerozolimskie, linia WKD, południowa strona linii kolejowej na odcinku Warszawa Włochy - Warszawa Zachodnia, zachodnia strona Lasku na Kole oraz północno - zachodnia strona Al. Armii Krajowej. Na Woli znajduje się wiele obiektów i terenów przemysłowych, często zaniedbanych, które obecnie są burzone, sporadycznie remontowane i przebudowywane w nowoczesne centra biurowe lub luksusowe powierzchnie mieszkalne.
Wola graniczy z takimi dzielnicami Warszawy jak: Bemowo, Żoliborz, Śródmieście, Ochota i Włochy. Wola podzielona jest na 8 rejonów: Koło, Ulrychów, Odolany, Powązki, Nowolipie, Młynów, Czyste, Mirów. Różnią się one gęstością i czasem powstania budynków mieszkalnych. Pełna lista osiedli to: Ulrychów
Stare Jelonki - obecnie w ramach Ulrychowa
Koło
Moczydło - jako mniejszy organizm miejski
Odolany
Nowolipki
Mirów
Młynów
Czyste
Powązki
Jelonki
Stare Jelonki
Kilka informacji o historii Woli. Wola to dzielnica z bogatą historią, których świadectwem są pomniki, cmentarze i liczne zabytki. Na dzisiejszy wygląd Woli, największy wpływ miał okres dwudziestolecia międzywojennego - rozwój przemysłu ciężkiego - powstały liczne, wielkie fabryki, zakłady przemysłowe, a następnie okres powojenny, kiedy to Wola była dzielnicą robotniczą - tzw. ”czerwona Wola”. W ostatnich latach Wola zmieniła swoje oblicze. Likwidowane są powoli zaniedbania architektoniczne. W miejsce starych fabryk powstają centra biznesu, handlu i usług, a przedwojenne kamienice poddawane są kapitalnym remontom lub, w ich miejsce, powstają nowoczesne gmachy. W efekcie Wola staje się dzielnicą kontrastów, gdzie relikty historii sąsiadują z nowoczesną infrastrukturą.
( ten 1 akapit, powyżej to skrócona wersja historii Woli, nie wiem czy na prezentacji starczy czasu, żeby to omówić to co jest zaznaczone na zielono, ale w razie czego w wersji papierowej można to zawrzeć, ewentualnie tam gdzie jest np. „historia osiedla Urlychów itp. można umieścić na prezentacji, bo to się wiąże z tym co jest obecnie, taki jakby wstęp do tego, co przygotowała reszta o parkach, o budowlach itp., zresztą sami/same oceńcie co się nadaje ) Początki historii Woli sięgają drugiej połowy XIII wieku. Na obszarze dzisiejszej dzielnicy leżało kilka wsi, a największa z nich nosiła nazwę „Wielka Wola Warszawska”. Pierwsza wzmianka na temat Woli znajduje się w dokumentach z 1367 r. (spis posiadłości księcia mazowieckiego Trojdena). Etymologia nazwy „Wola” wywodzi się z faktu zwolnienia nowo założonej wsi od danin na rzecz księcia. W XVI wieku Wielka Wola była największą królewską wsią podwarszawską. Liczne zabudowania i drewniana świątynia (w rejonie obecnego skrzyżowania ul. Redutowej i Wolskiej) świadczyły o randze i zamożności osady.

(…)

… samochodowymi. Występują również pożary, powodzie, susze i wyładowania atmosferyczne.
Jeśli chodzi o występowanie zagrożenia powodziowego w Warszawie to mieszkańcy Woli mimo wszystko powinni spać spokojnie, jednak Centrum Zarządzania Kryzysowego poprzez pośrednictwo Komendy Rejonowej Policji IV ogłosiła na stronie internetowej KPR IV apel do osób zamieszkujących w sąsiedztwie rzeki, aby:
- ustalili sposoby…
…. Sowińskiego w którym znajduje się niedawno zmodernizowany amfiteatr w którym często występują gwiazdy estrady. Również na terenie Ulrychowa znajduje się pierwszy w Polsce Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich (mormoni). Historia Dzielnicy Koło Historia Koła związana jest z wolnymi elekcjami - nazwa koła wywodzić się od Koła Rycerskiego, czyli miejsca, gdzie stawało zgromadzenie posłów…
… wszystkie linie autobusów i paru tramwajów wypisać, poza tym pisałam o utrudnieniach, więc chyba o to chodziło w tej komunikacji na Woli) Powstały projekty koncepcyjne dla kolejnych odcinków II linii metra, obejmujące 6 stacji na Woli, Pradze Północ i Targówku. Można już obejrzeć projekty trzech stacji odcinka zachodniego i trzech wschodnio-północnego II linii metra. We wrześniu miasto podpisało umowy…
…, Pragę Północ, Targówek oraz Ochotę. Pozwolą usprawnić podróżowanie komunikacją miejską w nowej sytuacji drogowej. Zmniejszą również wpływ utrudnień na funkcjonowanie transportu publicznego. Dzięki nim bardziej efektywnie będzie wykorzystywany tabor a pasażerowie będą krócej oczekiwać na przystankach. Pasażerowie podróżujący do centrum miasta z Bemowa i Woli zamiast oczekiwać na przystankach średnio…
…, opuszczonych zakładów przemysłowych zajmują nowoczesne bloki mieszkalne i ulice. Ale Ulrychów to nie tylko dzielnica mieszkaniowa. Znaczną część osiedla zajmuje Reduta Wolska wraz z cmentarzem prawosławnym, cerkwią św. Jana Klimaka i kościołem św. Wawrzyńca oraz zakłady przemysłowe: zakłady Danone, PZL Wola i zajezdnia autobusowa "Redutowa". Wschodnią częścią osiedla jest przedwojenny park im. gen J…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz