Bastides - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 140
Wyświetleń: 1190
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Bastides - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

Bastides - regularne założenia miejskie w południowo - zachodniej Francji
Współczesna definicja: kazde miasto założone planowo i wybudowane całe od poczatku według planu w krotkim okresie czasu, załozone przez jednego fundatora.
Bastides to dwa typy założeń. Pierwszy to mała wioska wybudowana na łatwo broniącym się wzgórzu, często, ale nie zawsze cyrkulada. Drugim typem jest rodzaj średniowiecznego planowanego założenia na planie kratkowanym [„grid pattern”], w pewnym sensie podobnego do wspolczesnych miast. Przykładem tego drugiego typu jest Bastide of St-Louis, centrum Carcassone.
Historia: Bastides zaczeły pojawiać się po Traktacie Paryskim z 1229 roku, ktory pozwalał budować nowe miasta Ryszardowi VII, ale nie fortyfikowac ich. Chłopi, ktorzy przeprowadzali sie do bastides, stawali sie wolnymi ludzmi. W czasie powstawania bastides, poludnie dzisiejszej Francji było pod wladaniem czesciowo krolow angielskich, a czesciowo fancuskich. Bastides zakladano by zmodernizowac dzikie i nieokielznane spoleczenstwo poludniowych rejonow francji. Ludzi zebranych w takich malych miasteczkach latwiej bylo kontrolowac niz kiedy mieszkali w oddaleniu od siebie na wsiach. Ponadto w miasteczkach tego typu rozwijal sie handel, spoleczenstwo bogacilo sie, przez tofundatorzy mogli nakladac wieksze podatki i w ten sposob podnosil sie poziom zycia ludnosci.
Struktura: Bastides - nowe miasta - zakladane byly najczesciej przy istniejacych wsiach lub na skrzyzowaniach szalkow handlowych, a nie jak mozna bylo sie spodziewac na calkowicie pustej pzrestzreni. Wiekszosc byla zakladana na planie krzyzowym/kratkowym [„grid pattern”] z prostokatnym placem w centrum. Taki plan mogl byc inspirowany modelem rzymskiego „castrum”, ktorych bylo sporo w rejonie poludniowej francji, np: Aigues Mortes. Centralny plac miasta byl zazwyczj otoczony arkadami, czasami takze wyposazony w kryta hale targowa. Glowne ulice bastides byly nazywane carreyras albo „ulicami powozowymi” [„carriage ways”], poniewaz byly na tyle szerokie zeby mogly po nich jezdzic powozy. Najwiecej bastides bylo zbudowanych w  Lot-et-Garonne, Dordogne, Gers and Haute-Garonne. Najbardziej znane dzisiaj to Andorra la Vella i Villeneuve-sur-Lot.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz