Badanie ruchu elektronów w lampie oscyloskopowej-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 147
Wyświetleń: 994
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Badanie ruchu elektronów w lampie oscyloskopowej-opracowanie - strona 1 Badanie ruchu elektronów w lampie oscyloskopowej-opracowanie - strona 2 Badanie ruchu elektronów w lampie oscyloskopowej-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

POLITECHNIKA WROCŁAWSKA
INSTYTUT FIZYKI
Sprawozdanie z ćwiczenia nr 50
Temat: Badanie ruchu elektronów w lampie oscyloskopowej.
Data: Ocena:
WSTĘP :
Lampa oscyloskopowa jest urządzeniem służącym do wizualizacji procesów elektrycznych. Działanie jej opiera się na następujących procesach fizycznych :
1. Emisja termiczna elektronów z katody.
2. Przyspieszanie elektronów za pomocą pola elektrycznego.
3. Wytwarzanie zogniskowanej wiązki elektronów.
4. Odchylanie wiązki elektronów w poprzecznym polu elektrycznym.
5. Uwidocznienie śladu wiązki na ekranie fluoryzującym w postaci plamki świetlnej.
Praca lampy oscyloskopowej jest podobna do pracy zwykłej lampy elektronowej. Układ emitujący wiązkę elektronów składa się z katody pokrytej warstwa specjalnych tlenków, które pod wpływem temperatury (uzyskiwanej z grzejnika katody - żarnika) emituje chmurę elektronów swobod-nych. Elektrony te są przyciągane przez dodatni potencjał na anodzie. Ta jednak ma po środku otwór przez który przyspieszone elektrony przechodzą. W ten sposób powstaje wiązka elektronów. Należy jeszcze dodać, ze pomiędzy katoda a anoda (ściślej dwiema anodami) znajduje się specjalny cylinder zwany cylindrem Wehnelta. Podłączony jest on do ujemnego, regulowanego potencjału i jego funkcja jest zmiana natężenia wiązki elektronów docierających do anody, a przez to zmiana jasności świecenia plamki na ekranie lampy oscyloskopowej. Anody elektronów dwie ponieważ układ ten ma na celu zmianę stopnia zogniskowania wiązki elektronów, a przez to zmianę ostrości plamki na ekranie. Druga anoda (licząc w kolejności od katody) jest zasilana stałym potencjałem dodatnim (ma kształt tarczy z otworem), pierwsza natomiast jest specjalnym cylindrem i dodatni potencjał może ulęgać zmianom na niej, jest regulowany z zewnątrz przez co zmienia się ostrość plamki na ekranie. Energia elektronów wylatujących z katody po przejściu całego układu ogniskującego jest równa:
2
mv gdzie: m - masa elektronu
----- = eU v - prędkość w chwili opuszczania całego układu,
2 e - ładunek elektronu,
U - napięcie pomiędzy anoda i katoda.
Rozpędzony do prędkości v elektron wchodzi w dwa poprzeczne pola elektryczne wytworzone przez równolegle okładki (płytki odchylające). elektronów dwie pary płytek odchylania poziomego (ustawione pionowo) i odchylania pionowego (ustawione poziomo). Analizę ruchu elektronów przeprowadza się tak samo dla płytek poziomych jak i pionowych, w związku z tym przeprowdze ja tylko dla jednej pary.

(…)

… kineskopowa (popularnie - kineskop) wbudowana w każdy telewizor.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz