Badanie rezystancji, układ Howlanda

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 2912
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Badanie rezystancji, układ Howlanda - strona 1

Fragment notatki:


Badanie rezystancji. układ Howlanda Jako źródło prądowe ma ej mocy dobrze sprawdza się układ Howlanda realizowany na wzmacniaczu operacyjnym, sterowany ze scalonego źródła napięcia odniesienia. Układ Howlanda umożliwia generację zarówno prądu sta ego, jak i zmiennego, pozwala również na połączenie obciążenia z masą. Te zalety sprawiają, że jest to najczęściej stosowany układ stabilizacji małych prądów, praktycznie o wartości nieprzekraczającej pojedynczych mA. Źródło napięcia sterującego realizuje się na specjalistycznym układzie scalonym o dużej stałości parametrów w funkcji czasu i temperatury oraz ma ej wrażliwości na zmiany napięcia zasilania. Poprawna stabilizacja prądu odbywa się dla oporności obciążenia zmieniającej się od 0 do pewnej wartości granicznej takiej, przy której napięcie na wyjściu wzmacniacza operacyjnego U0 osiągnie nasycenie. Pogorszenie stabilizacji - spadek prądu - obserwuje się już w pobliżu napięcia nasycenia.
W pobliżu końca przedziału widać ustabilizowanie się charakterystyki - jest to wynikiem nasycenia się układu. Jest to wykres logarytmiczny, nie można zatem wprost podać czy jest to charakterystyka liniowa czy też nie. ?????
Mostek Wheatstone'a W stanie równowagi napięcie na zaciskach wyjściowych mostka wynosi 0. Występuje to przy spełnieniu warunku: , gdyż Zazwyczaj jeden z oporników R 1 lub R 2 jest rezystorem mierzonym, drugi rezystorem dekadowym. Oporniki R 3 i R 4 są równe, lub stosunek ich rezystancji jest wielokrotnością 10. Jako wskaźnik równowagi mostka można wykorzysta galwanometr lub miliwoltomierz elektroniczny. Proces równoważenia mostka przeprowadzamy opornikiem dekadowym, ewentualnie dobierając stosunek oporników R 3 do R 4 . W stanie równowagi napięcie U jest równe 0, jest to więc metoda zerowa pomiaru. Mostek pracujący w ten sposób nazywamy zrównoważonym. Inną możliwością jest częściowe zrównoważenie mostka i odczyt wartości napięcia U. W mostku Wheatstone'a podobnie, jak w innych mostkach można uziemić tylko jeden z czterech punktów - obwodu zasilania, lub wskaźnika zera. Określenie strefy nieczułości mostka jest niemożliwe przy zastosowaniu dostępnego sprzętu, gdyż najmniejsza możliwa zmiana wartości opornika dekadowego ( w tym przypadku o 0,1) powodowała wyprowadzenia mostka ze stanu równowagi. Zatem strefa nieczułości jest mniejsza od 0,1 Ω. Przy zmianie biegunów napięcia zasilającego mostek pozostawał w równowadze dla każdego z rozpatrywanych przypadków.
Pod pojęciem przetwornika na p i ęcie - c z ęst o t liwość na ogół rozumiemy układ generatora wytwarzającego sygnał, którego częstotliwość zależy w szerokim zakresie liniowo od napięcia sterującego. Przetworniki napięcie - częstotliwość nazywane w skrócie przetwornikami U / f znajdują obecnie szereg zastosowań, takich jak:


(…)

…), które mogą być w dalszym etapie przetwarzane bądź zachowywane w pamięci komputera. Ponowne przetworzenie sygnału cyfrowego na sygnał analogowy dokonywane jest przez przetworniki C/A.
Istnieje wiele metod przetwarzania analogowo-cyfrowego. W układach opartych na metodach bezpośrednich następuje porównanie napięcia wejściowego z z szeregiem wielkości odniesienia, a następnie wykorzystanie uzyskanych wyników…
… przebieg prostokątny. Multiwibrator monostabilny jest układem, który po pobudzeniu krótkim impulsem generuje na wyjściu impuls o czasie trwania określonym elementami konstrukcyjnymi - pojemnościąi rezystancją
Integratory lub sterowane źródła prądowe służą do liniowej zamiany wartości napięcia wejściowego na czas trwania impulsu ładującego lub rozładowującego kondensator.
Cyklicznie zachodzące procesy ładowania i rozładowania kondensatora (kondensatorów) po odpowiednim przetworzeniu dają sygnał wyjściowy, którego częstotliwość jest odwrotnością sumy czasów ładowania i rozładowania. W ten sposób napięcie wejściowe poprzez zmianę tych czasów wpływa na częstotliwość sygnału wyjściowego.
Schemat
charakterystyki
Co na wyjściu? - Na wyjściu otrzymujemy sygnał o częstotliwości w dużym paśmie zależnym liniowo…
… fotorezystorów np. do fotokomórek zapalających lampy wieczorem
Fotodiody wykonane są jako elementy złącze p-n lub p-i-n, z warstwą zaporową. Może ona pracować jako źródło prądu elektrycznego, przy oświetleniu w złączu powstaje siła elektromotoryczna wywołująca prąd elektryczny. Natomiast przy polaryzacji zaporowej do diody podłączone jest napięcie w kierunku zaporowym, dioda pełni rolę rezystora którego opór…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz