Azyl polityczny i terytorialny - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 119
Wyświetleń: 1848
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Azyl polityczny i terytorialny - wykład - strona 1 Azyl polityczny i terytorialny - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Grzebyk. Notatka składa się z 2 stron.
Wykład 13
Azyl polityczny i terytorialny
Azyl- przeciwieństwo uchodźctwa , bo to jest regulowane prze PMP a azyl przez prawo wewnętrzne. Polega on na udzieleniu schronienia osobom, którym grozi prześladowanie lub rażąca dyskryminacja z powodu ich działalności czy poglądów politycznych, rasy, wyznania, religii, pochodzenia społecznego i działalności naukowej. Państwo, przyznając azyl udziela takiej osobie gwarancji, że nie będzie ona wydana o ile nie popełniła przestępstwa karzącego ekstradycją.
Azyl polityczny zaczął kształtować się od rewolucji francuskiej, kiedy to przed nowymi władzami musiały zbiegać osoby związane z Burbonami. Często o azylu pisze się w konstytucjach państw(o jego gwarancjach)
W ramach UE stworzono dodatkową grupę ludzi, którzy mogą ubiegać się o obronę i są to osoby prześladowane ze względu na orientację seksualną. Azyl w powszechnej deklaracji praw człowieka i Karcie praw podstawowych Ue, ale nie jest sformułowany w postaci prawa jednostki, tylko w możliwości ubiegania się o jego przyznanie. Azyl dyplomatyczny- obejmuje tą samą grupę ludzi jak w przypadku uchodźców, a polega on na tym, że zagrożona osoba nie wyjeżdża za granicę dla znalezienia bezpiecznego schronienia, ale chowa się w ambasadzie innego państwa- zostaje w kraju i schronienie dostaje w misji dyplomatycznej obcego państwa. Popularny a Ameryce południowej, gdyż występują tam częste zmiany ekip rządzących. Takie osoby wywożone są przez objęte immunitetami środki transportu za granicę. Z azylu dyplomatycznego skorzystał arcybiskup Węgier w 1956 ,schronił się w ambasadzie USA ale nie chciał dać się wywieźć za granicę i pozostał tam do 1989
Ekstradycja przestępców- brak powszechnego prawa międzynarodowego, które by się do niej odnosiło, są tylko porozumienia regionalne (np. Europejska konwencja o ekstradycji przestępców) i są porozumienia dwustronne. Ekstradycja polega na wydaniu przestępcy państwu, z którego pochodzi lub państwu na terenie którego popełnił on przestępstwo, albo państwu na teren którego rozciągają się skutki przestępstwa np. Prośba o ekstradycję przebywającego w WB Pinocheta wystosowana przez państwa europejskie, których obywatele zostali zamordowani przez jego reżim). Celem ekstradycji jest przeprowadzenie procesu lub osądzenie sprawcy lub jego ukaranie.
Wnosi się o ekstradycję często wtedy, gdy obywatel danego państwa popełnił przestępstwo w kraju, gdzie panuje inna cywilizacja prawna, porządek prawny, np. w kraju islamskim.
Warunki ekstradycji:
Dane przestępstwo musi być czynem karalnym w państwie, gdzie przestępca się znajduje i w państwie, które wnosi o jego wydanie
Muszą to być poważne przestępstwa(od 3 lat pozbawienia wolności)nie wolno wydawać osób do państw, w których za dany rodzaj przestępstwa przewidziana jest kara śmierci


(…)

… we wniosku ekstradycyjnym.
Szczególnym rodzajem ekstradycji jest europejski nakaz aresztowania. Spowodował on zmianę polskiej konstytucji, którą trzeba było do niego dostosować. Polega on na tym, że w przypadku wniosku o ekstradycję nie bierze się pod uwagę obywatelstwa przestępcy( większość państw nie wydawała swoich obywateli, tak też było w przypadku starszej, nie zmienionej wersji konstytucji polski…
… na pochodzenie etniczne, narodowe, rasowe, religijne. Karze podlegają nie tylko bezpośredni sprawcy, lecz też osoby mające współdziałać w tym procederze bądź do niego inspirujące. Ludobójstwo obejmuje nie tylko wymordowanie członków danej grupy, ale też poważne uszkodzenie ich ciał, spowodowanie rozstroju zdrowia psychicznego, stworzenie warunków obliczanych na wyniszczenie grup, stosowanie środków służących…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz