Australia

Nasza ocena:

5
Pobrań: 98
Wyświetleń: 1393
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Australia - strona 1 Australia - strona 2 Australia - strona 3

Fragment notatki:


AUSTRALIA  
Pierwszy człowiek dotarł tam 60tys. lat temu homo sapiens 2 .
Australia była lądem niezbadanym, ale istniała już na mapach np. Ptolemeusza. II w- Terra Australis- ziemia płd. Uważano, że jeżeli na północy jest tyle kontynentów to na południu też musi być jakiś ląd równoważący. Pierwsi dopłynęli tam Holendrzy. Jako, że nie było tam nic ciekawego pozostawili ją.
Następnie dopłynął tam pirat Don Pier, dotarł do zatoki Rekinów. W 1770 dopłynął tam James Cook. Opłynął dużą część Pacyfiku i zginął na Hawajach. Popełnił błąd, bo odwrócił się tyłem do tubylców, którzy „sprawdzili jego boskość”. Dotarł on wcześniej do wschodniego wybrzeża gdzie były dobre warunki - łagodny klimat.
W Wielkiej Brytanii było w tym czasie bardzo restykcyjne prawo, wysłano na wyspę ok. 300-500 tys. ludzi za karę.100 tys. zmarło po drodze. W 1880 polski geolog odkrył tam złoto (Strzelecki) i po odkryciu liczba mieszkańców Australii wzrosła ze 100tys.do ponad 1,1 mln. Od 1901 roku Australia jest członkiem Związku Australijskiego ( Wspólnota Brytyjska), królowa jest głową państwa.
1823/1843- odkryto złoto- gorączka    CECHY KONTYNENTU: - jest to jedyny kontynent (oprócz Antarktydy) w całości leży na półkuli południowej i półkuli morskiej.
- 4.5 tys. km rozciągłość równoleżnikowa
- 3,3 tys. km rozciągłość południkowa
- 7686 tys. km² powierzchni
- należą do niej trzy wyspy: Wyspa Bożego Narodzenia na O. Indyjskim., Wyspy Kokosowe i Nordfolk
- linia brzegowa słabo rozwinięta 19tys. km
- wyspy i półwyspy 1/40 kontynentu
- Największa zatoka Karpentaria - płytka zatoka (ok. 70m)
- Wybrzeże ziemi Arnchema ma wybrzeże klifowe
- Wyż. Kimberley- b. urozmaicona linia brzegowa, klifowe+ riasowe
- Wschodnie wybrzeże jest bardzo urozmaicone, głównie tysiącami małych wysepek: 2400km długość rafy
8-180km odległość od rafy
300m-2km szerokość rafy. Od lat wyjadają ją jeżowce. Jest to bardzo niebezpieczne, bo Wielka Rafa Koralowa jest naturalną barierą ochronną przed sztormem, tajfunami, tsunami
- O. Indyjski- ExMounth, Rekina, Geografa
- Płd. Wybrzeże- Wielka Zatoka Australijska
- Tarcza Zachodnioaustralijska zajmuje 2/3 powierzchni zbudowana z trzech formacji skalnych: skały prekambryjskie silnie zmetamorfiozwane, skały archaiczne w północno - zachodniej części wyżyny Masywu Pilbara. Wiek tych skał określa się jako 3mld 40mln lat. Jest to jedna z najstarszych skał na ziemi. Na tych skałach są osady proterozoiczne. Co znaczy, że musiał być okres ze wzmożoną denudacją. Skały detrytyczne, wulkaniczne. Miąższość tych osadów (proterozoicznych) 30mld lat.

(…)

… zbiornikach wodnych lub na plażach liczne intruzje granitowe. Paleozoik aktywny.
Tylko ta część kontynentu była pierwotną jego częścią. Pozostałe obszary zostały dobudowane w orogenezie (kaledońskiej i hercyńskiej) zostały wypiętrzone pozostałe obszary.
Kontynent australijski rozbudowywał się w kierunku wschodnim. Ostatnimi ruchami, jakie tam dostały, były ruchy hercyńskie (dewon/ karbon). Orogeneza alpejska
… o przebiegu równoleżnikowym (Liverpool), następnie Nowa Anglia i Wyż Batter - niecka w kształcie odwróconego spodka (koncentryczny spływ rzek), Wyż. Auserton.
Niziny wewnętrzne - na zachód od gór Wododziałowych. Synklina, ukształtowana podczas orogenezy hercyńskiej. Pasma gór dzielą je na baseny. Są nimi:
Basen Zatoki Karpentaria
Basen Jeziora Eyre
Basen rzeki Darling
Basen Rzeki Murray- osady morskie…
… czynniki:
przebieganie zwrotnika Koziorożca przez środek kontynentu
południowy układ krain orograficznych
zwartość kontynenty Australii
stałe cyrkulacje atmosfery (pasaty na północnej części wybrzeża wschodniego),
Australijskie lato
Max. temp. w północno -wschodniej Australii 150 dni w temp. pow. 32C, na samym południu średnia temp. 21C, Wnętrze kontynentu 21 -27C
Zima
¾ obszaru kontynentu mieści…
… niebieskiego wskazujące na pochodzenie z trzeciorzędu).
     Poziom wód podziemnych od 30 - 2100 m. Wydajność studni maleje głównie, ponieważ są intensywnie eksploatowanie (około 10 tyś. otworów studziennych). Zasoby wodne nie odnawiają się tam. Nowa Południowa Walia - maleje 8% na 5%. 
Podział regionalny wiąże się z budową geologiczną
Góry Wododziałowe 1000 - 1500 m n.p.m. - od Przyl. York do Tasmanii
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz