Atrakcje turystyczne Bielska-Białej

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 455
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Atrakcje turystyczne Bielska-Białej - strona 1 Atrakcje turystyczne Bielska-Białej - strona 2 Atrakcje turystyczne Bielska-Białej - strona 3

Fragment notatki:

STOLICA PODBESKIDZIA - TURYSTYCZNĄ MEKKĄ?
SPIS TREŚCI
Wprowadzenie
Ogólna charakterystyka stolicy Podbeskidzia
Dzieje Bielska-Białej
Położenie geograficzne
Dostępność komunikacyjna
Gospodarka - Przemysł
Atrakcyjność turystyczna
Działania władz Bielska-Białej i ich turystyczne rewolucje
Plany strategiczne turystyczno-rekreacyjnej pozycji miasta
Modernizacja infrastruktury transportu drogowego
Bezpieczeństwo miasta sprawą priorytetową
Bielsko-Biała ponownie „małym Wiedniem”?
Zakończenie
Spis fotografii
Bibliografia
I. WPROWADZENIE
Miasto jako jednostka osadnictwa zwartego o dominacji zawodów pozarolniczych to najważniejszy system przestrzenny, który ma swój specyficzny charakter. Jest to system publiczny, zarządzany przez władze publiczne, z dużym uczestnictwem samorządów. Jako systemy polityczne i ekonomiczne generują własne koszty funkcjonowania; są to systemy „obywatelskie”, w wyniku czego o ich przyszłości współdecydują obywatele.
Każde miasto powinno zadbać o swój rozwój lokalny i regionalny w pięciu podstawowych wymiarach: środowiskowym, przestrzennym, gospodarczym, infrastrukturalnym i społeczno - kulturowym, zaś do głównych składowych tego rozwoju zaliczamy:
wzrost gospodarczy i zatrudnienie,
rozwój technologiczny i innowacje,
restrukturyzację i dywersyfikację działalności gospodarczej,
rozwój usług i zasobów społecznych, wzrost ruchliwości zawodowej i społecznej,
rozwój infrastruktury instytucjonalnej.
Obszarami funkcjonalnymi, w ramach których każdy system lokalny samodzielnie podejmuje decyzje, wpływające na jego rozwój są: środowisko przyrodnicze,
finanse lokalne,
gospodarka terenami,


(…)

… w Europie środkowo-wschodniej. Najwyższym szczytem Beskidów Zachodnich jest niepowtarzalna przyrodniczo Babia Góra (1725 m. n. p. m.). Tereny wokół tego szczytu objęto ścisłą ochroną, tworząc tu Babiogórski Park Narodowy. Obszar ten zaliczony został przez UNESCO do sieci rezerwatów biosfery kuli ziemskiej w ramach programu Człowiek i Środowisko.
Położenie u stóp gór powoduje, iż zaledwie kilkanaście minut…
…, kiedy często występują tu ulewy i powodzie. Zima jest tu długa i śnieżna (pokrywa śnieżna potrafi utrzymać się do 200 dni), wiosna późna i deszczowa, lato upalne i wilgotne, jesień długa i zwykle deszczowa. Występują silne wiatry halne, zwłaszcza późną jesienią i wczesną wiosną, wiejące od gór w kierunku południowym, południowo-zachodnim i zachodnim, czyniące wiele szkód, niezbyt korzystne dla ludzi…
… czeski i austriacki. Przyczyniało się to do wysokich dochodów i sławy dla mieszkańców. Rozwój i wzrost przemysłu włókienniczego spowodowany został poprzez olbrzymie zamówienia wojskowe podczas wojny napoleońskiej. Rys. 6 Bielska wełna Obecnie, pomimo braku występowania na tym terenie surowców mineralnych o dużym znaczeniu wydobywczym (z wyjątkiem kamienia budowlanego), tutejszy przemysł charakteryzuje się wielością i różnorodnością branż, stąd Bielsko-Biała zwane jest miastem stu przemysłów. Obok najstarszego przemysłu włókienniczego, z czasem rozwinął się przemysł maszynowy i elektromaszynowy, przodujący dziś w regionie. Wysoko plasują się przemysł lekki i spożywczy, a do wiodących zaliczyć można także branże: motoryzacyjną, drzewno-papierniczą, chemiczną, paliwowo-energetyczną i metalurgiczną. Tak bogata…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz