Atak Niemiec na Związek Radziecki

Nasza ocena:

5
Pobrań: 126
Wyświetleń: 1029
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Atak Niemiec na Związek Radziecki  - strona 1 Atak Niemiec na Związek Radziecki  - strona 2

Fragment notatki:

ATAK NIEMIEC NA ZWIĄZEK RADZIECKI (1941)
Rosja to tereny bezkresne, może więc łatwo wciągnąć przeciwnika w swoje terytorium. Klęskę w Rosji poniósł nawet Napoleon. Hitler zlecił przygotowania do ataku na ZSRR już po klęsce Francji, czyli latem 1940. Atak planowano na 15 maja 1941, uzależniony on był jednak od pomyślnego zakończenia bitwy o Wielką Brytanię, a ona nie została rozstrzygnięta, formalnie Niemcy nawet ją przegrali. W tym czasie ZSRR modernizował swoją armię. Wywiad niemiecki donosił, że około 1943 uzyska ona pełną gotowość do walki. Hitler w grudniu 1940 podpisał dyrektywę Barbarossa ( Rudobrody,* od imienia Fryderyka I Barbarossy, który zginął w III krucjacie, a znany był z zapędów przeciw Słowianom). Hitler wiedział, że ryzykuje wojnę na 2 fronty, Armia Czerwona zbroiła się, a po stronie Wielkiej Brytanii do wojny mogło włączyć się USA. 15 maja nie doszło jednak do ataku, ze względu na wojnę na Bałkanach. Atak rozpoczęto 22 czerwca 1941 - w niedzielę. Dzień ten nie był przypadkowy, wtedy bowiem w wojsku, w koszarach, panuje pewne rozprężenie, część żołnierzy przebywa na urlopach, więc atak tego dnia stanowił dodatkowy element zaskoczenia. ZSRR zaczął niepokoić się gdy Niemcy rozgromiły Francję. Stalin był zszokowany, myślał bowiem, że wojna na zachodzie będzie dla Niemców długa i wyczerpująca. Sądził, że wykrwawią się oni na zachodzie, będą słabi, kiedy to Armia Czerwona uzyska szczyt gotowości bojowej. Wtedy Stalin zająłby Europę, realizując ideę rewolucji światowej i tworząc wszechświatową Republikę Radziecką. Aby uniknąć walki na dwa fronty, Stalin w kwietniu 1941 zawarł układ z Japonią, zakładał bowiem, że Japonia pozostanie neutralna, gdy dojdzie do konfrontacji ZSRR z Niemcami. Stalin sprawiał jednak wrażenie ignoranta w sprawach wojskowych. Polskie formacje podziemne obserwowały bowiem wojska niemieckie, które gromadziły się w Guberni. Te informacje Polacy przekazywali do Londynu, a Londyn dawał sygnały Moskwie, co jednak Stalin ignorował. W dodatku w Tokio przebywał Richard Sorge - as radzieckiego wywiadu, który wykradł z ambasady szyfrogramy zawierające dzień ataku Niemiec na ZSRR. Stalin uznał jednak, że to kłamstwo i chciał skazać Sorge na śmierć za fałszywe informacje. Stalin uwierzył bowiem propagandzie niemieckiej, która wysyłała sygnały do Moskwy, że Niemcy przygotowują się do inwazji na Wielką Brytanię i dlatego szykują w Polsce armię. 22 czerwca 1941 armia niemiecka na początku bez wypowiedzenia wojny uderzyła na Rosję. Później na Kremlu Schulenburg wręczył notę z wypowiedzeniem wojny. Wojnę Rosji wypowiedziały także : Włochy, Rumunia, Finlandia, Węgry, Słowacja, a także oddziały z Hiszpanii. Nigdy natomiast wojny Rosji nie wypowiedziała Bułgaria, która znajdowała się pod wpływem idei panslawizmu.

(…)

… podążali do przodu z prędkością 40-50 km na dobę. Stalin wydał jednak rozkaz trwania do końca na stanowiskach obrony, co powodowało ogromne ilości jeńców - pod Kijowem do niewoli wzięto 0,5 miliona osób z Armii Czerwonej. Na północy Niemcy zajęli Leningrad - 3 miliony ludzi z czego 900 tysięcy umrze z głodu. Był to błąd Stalina, jego doradcy proponowali ewakuację miasta, na co on się nie zgodził…
… smary. Potem sytuacja jeszcze się pogorszyła - pojawiły się błota, roztopy. Niemcy znacznie osłabili uderzenie. Najbliżej podeszli na odległość 24 km od Moskwy. Oczywiście Moskwę atakowały samoloty, co wywołało w mieście panikę. Biuro polityczne uciekło. Stalin również miał przygotowany tajny bunkier na Syberii, ale przekonano go, że będzie lepiej jeśli pozostanie.
5/6 grudnia 1941 Rosjanie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz