Aparatura chemiczna i maszynoznawstwo - wykład do egzaminu

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 1085
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Aparatura chemiczna i maszynoznawstwo - wykład do egzaminu - strona 1 Aparatura chemiczna i maszynoznawstwo - wykład do egzaminu - strona 2

Fragment notatki:

Informacje ogólne
Egzamin w terminie "0" z Aparatury odbędzie się dnia 10.06, o godz. 8:15 w AZ.
Ponadto odbędą się egzaminy w sesji letniej (dwa) oraz jesiennej (1), w terminie i sali - wg planu sesji. Na egzamin zerowy mogą przyjść:
wszyscy studenci II roku, których nazwiska były na cn. 3 listach. Listę tych osób podam w terminie późniejszym, nie później jednak niż do 3 czerwca br
wszyscy studenci roku III i wyższych, którzy chcą zdać ten egzamin, bez względu na ich obecność na liście; osoby te prosiłbym o podanie ich orientacyjnej liczby (nie chodzi o dokładną ilość studentów, tylko czy blizej 10, czy 100...)
Tematyka egzaminu
Zakres wiedzy na egzamin zawarty jest w książce J. Warycha "Aparatura chemiczna i procesowa" oraz w prezentacjach z wykładów, które Państwu przesyłałem. Wiedza zawarta w tych źródłach wystarczy na otrzymanie dowolnej oceny, z najwyższą włącznie.
Każdy egzamin jest pisemny, będzie zawierał 4-5 pytań opisowych.
Pytania będą miały charakter przeglądowy (będą to jakieś kombinacje lub modyfikacje tematów z pkt. 2.6.); odpowiedzi trzeba będzie zilustrować konkretnymi przykładami (pkt 2.5)
Mogą się też zdarzyć pytania problemowe: będzie podany jakiś przykładowy proces i trzeba będzie podać, w jaki sposób, w jakim aparacie (lub w jakich kilku aparatach) może on byc przeprowadzony
Tematy zasadnicze
Ich lista pokrywa się ze spisem tematów w podręczniku tudzież tytułami prezentacji, które Państwu przesyłałem
W przypadku każdego urządzenia należy znać jego budowę oraz zasadę działania; nie wymagam schematów urządzeń, wystarczy opis słowny, aczkolwiek zwracam uwagę, że niektóre rzeczy łatwiej narysować niż opisać
Na ocenę pozytywną należy opanować budowę i zasadę działania przynajmniej najważniejszych, najczęściej spotykanych w przemyśle urządzeń i aparatów z każdej kategorii; na wykładach zwracałem uwagę, które to są. Im więcej urządzeń będzie w stanie omówić egzaminowany, tym wyższa ocena.
Tematy przeglądowe
Materiały konstrukcyjne aparatów, przykłady ich zastosowań wraz z uzasadnieniem (tani, łatwy w obróbce, odporny na korozję, na wysoką temperaturę itp.)
Główne typy aparatów procesowych (zbiornik z mieszadłem, kolumna półkowa, aparat płaszczowo-rurowy itp.), przykłady zastosowań
Przykłady aparatów wykorzystujących siłę odśrodkową, przyczyny takiego rozwiązania
Przykłady aparatów wykorzystujących złoże ciała stałego w stanie fluidalnym, przyczyny takiego rozwiązania
Wzajemny przepływ czynników w aparatach z wymianą ciepła i/lub masy; wady i zalety każdego rozwiązania, decydujące o zastosowaniu ich w konkretnych rozwiązaniach


(…)

… raczej nie przekraczających 200 km. Obie powyższe metody mozna też stosować rekreacyjnie, tj. bez wyraźnego celu.
Samochód - urządzenie transportowe, wykonujące ruch dzięki spalaniu paliwa. Dość wysokie koszty inwestycyjne i eksploatacyjne (stałe dostarczanie paliwa). Znacznie większa szybkość, niż ruchu pieszego i roweru. Samochodem można przewieźć więcej, niż jedną osobę jednocześnie. Wady…

Inne:
Ucząc się do egzaminu, proszę zwrócić uwagę przede wszystkim na cechy wspólne i różnice pomiędzy urządzeniami, dlaczego sposób, który z powodzeniem może być wykorzystany w aparacie X, nie nadaje się do wykorzystania w aparacie Y itd.
Proszę zwrócić także uwagę na funkcje i elementy urządzeń zapewniające bezpieczeństwo pracy danego urządzenia, zarówno w odniesieniu do ludzi (obsługa) jak i środowiska…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz