Aneksja Austrii przez Niemcy

Nasza ocena:

5
Pobrań: 77
Wyświetleń: 1393
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Aneksja Austrii przez Niemcy  - strona 1 Aneksja Austrii przez Niemcy  - strona 2

Fragment notatki:

ANEKSJA AUSTRII PRZEZ NIEMCY, KRYZYS CZECHOSŁOWACKI.
EUROPA PRZED WYBUCHEM WOJNY
W Niemczech panowała ideologia oparta na rasizmie. Dążono do tego, by zbudować społeczeństwo z nordyków (- blondyni o niebieskich oczach), co właściwie było absurdem. Niemcy, Włochy, Japonia dogadywali się chcąc dokonać podboju, podziału części świata na strefy wpływów : Włochy- na Bałkanach, Niemcy- na wschodzie ( lebensraum), Japonia - na Pacyfiku.
Oś Berlin - Rzym - Tokio W 1936 Niemcy i Japonia zawarły pakt antykominternowski, który wymierzony był w Międzynarodówkę Komunistyczną, czyli przeciw ZSRR. Gdyby więc doszło do wojny Niemiec z ZSRR, od wschodu byłaby jeszcze Japonia, a ZSRR zmuszone byłoby do wojny na dwa fronty. W 1937do paktu przyłączyły się Włochy. W 1939 zostało podpisane porozumienie między Hitlerem a Mussolinim = pakt stalowy. We wrześniu 1940 podpisano pakt trzech = pakt berliński. W trakcie wojny Niemcy chciały wciągnąć do paktu nowe państwa, do paktu weszły więc między innymi Rumunia, Bułgaria, Węgry. W ten sposób w latach 1936-1940 ukształtowało się porozumienie zwane oś Berlin - Rzym - Tokio.
Austria W 1918 zakończyła się I wojna światowa, a Austria stała się państwem niezależnym. Obalono Habsburgów, wprowadzono ustrój republikański. W 1923 miał tam miejsce kryzys monetarny, Austria odczuła także kryzys z lat 1929, 1933, 1935.
Niemcy zaczęły interesować się Austrią, a sam Hitler był przecież Austriakiem ( na początku lat 30. nie miał jeszcze obywatelstwa niemieckiego). Idea przyłączenia Austrii do Niemiec (niem. Anschluss) pojawiła się już w 1918, a jednym z powodów mogła być chęć posiadania przez Hitlera swojego rodzimego kraju.
W 1935 Hitler zaczął interesować się Nadrenią, a swoje plany zrealizował w 1936. Nadrenia według traktatu wersalskiego była strefą zdemilitaryzowaną, a mimo to Hitler wprowadził tam swoją armię. Hitler w ogóle często ryzykował, a w tym przypadku nie miał żadnej pewności, że Anglia i Francja nie uderzą na niego. Jednak po wprowadzeniu wojska niemieckiego do Nadrenii, Anglia i Francja zastosowały jedynie protesty werbalne (słowne), Hitler zajął więc Austrię, a Francja z Anglią nie chciały wojny.
W 1934 kanclerz Austrii - Dolfuss, przeciwnik Hitlera, zginął w zamachu. Jego następcą został Kurt Schuschnigg, również przeciwnik anszlusu, który został uwięziony w obozie koncentracyjnym.
W marcu 1938 naziści austriaccy zgodzili się by Hitler wcielił Austrię do Niemiec. 12 marca 1938 wojska niemieckie wkroczyły do Austrii- nastąpił Anszlus. Anglia i Francja nie zrobiły nic, a Hitler zapewniał, że Niemcy nie mają już więcej żądań, że resztą Europy w ogóle się nie interesują.

(…)

… przed Berlinem. 15 marca 1939 Emil Hacha wezwany został do Pragi. Hitler zagroził mu, że albo Czechy i Morawy zostaną włączone do Niemiec za jego zgodą albo nad Pragę zostaną wysłane niemieckie bombowce. Hitler blefował, ale Hacha podpisał dokument na mocy którego doszło do odłączenia Czech i Moraw. W ten sposób nastąpił koniec Czechosłowacji.
Powstał protektorat Czech i Moraw, na czele którego stał m.in…
… dotyczyły kwestii gospodarczych. Jednocześnie ZSRR prowadził rozmowy z Anglią i Francją w sprawie stworzenia sojuszu wojskowego przeciwko Niemcom. 23/24 sierpnia 1939 doszło do podpisania paktu Ribbentrop- Mołotow, paktu o nieagresji między Niemcami a ZSRR, jak również tajnego protokołu w którym dokonano podziału Polski na linii Pisa- Narew- Wisła-San. Tereny na wschód miały należeć do Rosji…
… zaczął także mówić o odłączeniu Sudetów od Czechosłowacji. Miało to pokazać reakcję Anglii i Francji.
Między Pragą a Paryżem istniał sojusz wojskowy, a Anglia i Francja zaczęły wysyłać sygnały do Berlina, że chcą porozumieć się przy stole konferencyjnym w sprawie Czechosłowacji. 29 września 1938 w Monachium odbyła się konferencja w której brali udział: premier Francji- Daladier, premier Anglii…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz