Anatomia brzucha

Nasza ocena:

3
Pobrań: 742
Wyświetleń: 3661
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Anatomia brzucha - strona 1 Anatomia brzucha - strona 2 Anatomia brzucha - strona 3

Fragment notatki:


Ściany jamy brzusznej Okolice brzucha (regiones abdominis) W przypadku brzucha rzutowanie narządów w nim zawartych opiera się głównie na ich stosunku do szkieletu (tj. dolnych żeber oraz kręgosłupa). W celu ułatwienia omawiania położenia narządów wyznacza się na przedniej ścianie brzucha umowne linie o przebiegu poziomym (dwie) i pionowym (także dwie), które dzielą brzuch na okolice. Linie o przebiegu poziomym biegną :
a). przez najniższe punkty łuków żebrowych ( tzw. linia podżebrowa - linea subcostalis) b). przez kolce biodrowe przednie górne (tzw. linia międzykolcowa - linea interspinalis) . Linie te dzielą przednią ścianę jamy brzusznej na 3 poprzecznie ułożone pasy (okolice): nabrzusze (epigastrium) śródbrzusze (mesogastrium) podbrzusze (hypogastrium) Linie o przebiegu pionowym są wyznaczane przez brzegi boczne mięśni prostych brzucha ( u dołu biegną one przez połowę długości więzadła pachwinowego.
W ten sposób wymienione powyżej okolice zostają podzielone na trzy części każda : a). nabrzusze dzieli się na : nabrzusze właściwe (regio epigastrica) leżące w środku oraz dwie okolice podżebrowe (regiones hypochondriaceae) (ku tyłowi sąsiadują z okolicami podłopatkowymi)
b). śródbrzusze dzieli się na : okolicę pępkową (regio umbilicalis) leżącą w środku i dwie okolice boczne (regiones laterales) (ku tyłowi przedłużają się w okolice lędźwiowe).
c). podbrzusze dzieli się na : okolice łonową (regio pubica) i dwie okolice pachwinowe (regiones inguinales ).
Granicą oddzielającą ścianę przednią brzucha od kończyny dolnej jest rowek pachwinowy (sulcus inguinalis) , któremu odpowiada leżące głębiej więzadło pachwinowe (ligamentum inquinale) .
Ze struktur charakterystycznych, na ścianie przedniej brzucha wyróżniamy pępek (umbilicus) , który jest blizną po zagojonym miejscu po sznurze pępowinowym, rzutujemy go na wysokości krążka międzykręgowego L 3 -L 4 (jego położenie zależy od stanu napięcia powłok brzucha i obfitości tkanki podskórnej i tłuszczowej).
Ściany brzucha Na przekroju poprzecznym wyróżniamy następujące warstwy : 1. Skóra (cutis) 2. Tkanka podskórna (tela subcutanea) 3. Powięź podskórna (fascia subcutanea) 4. Powięź powierzchowna brzucha (fascia superficialis abdominis) 5. Warstwa mięśni i rozcięgien 6. Powięź poprzeczna (fascia transversalis) 7. Otrzewna ścienna (peritoneum parietale) I. Warstwę mięśni i rozcięgien w ścianie tylnej brzucha budują : 1. Mięsień czworoboczny lędźwi ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz