Analogie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 91
Wyświetleń: 1050
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Analogie - strona 1

Fragment notatki:

Analogie
Szukanie analogii polega na wykrywaniu podobieństwa miedzy różnymi elementami ze względu na ich własności które są abstraktami. Współczesna psychologia uznaje analogię jako fundamentalną formę myślenia.
Szukanie i formułowanie analogii jest podstawowym operatorem synektyki. Analogię traktuje się jako metodę działania poznawczego polegająca na świadomym poszukiwaniu podobieństwa między znanym a szukanym, w celu przeniesienia i wykorzystania informacji o właściwościach obiektu znanego na obiekt szukany
Twórca synektyki, Gordon wyróżnił 4 rodzaje analogii:
analogie osobista Twórca jest tu członem analogii; próbuje się identyfikować z elementami zadania, wczuwa się w relacje i funkcje, jakie ma spełniać obiekt. Wyobraża sobie, że jego ciało jest wykorzystywane do osiągnięcia wymaganego efektu.
analogie prostą (bezpośrednią)
Poszukuje się bezpośrednich podobieństw w działaniu, wyglądzie funkcji lub innych do świata techniki i przyrody. Odnajdując w otoczeniu obiekt podobny, otrzymuje się za razem model konstrukcyjny.
analogie symboliczna
Można wyrobić sobie i ujawnić najgłębsze podświadome skojarzenia. Zamiast szczegółowego opisu używa się języka symboli. Symbol jest zawsze obrazowy i bardziej przez to konkretny niż opis i dlatego lepiej opisuje rzeczywistość.
analogie fantastyczna
Polega na wyobrażeniu sobie rzeczy o których wiemy, że nie istnieją w rzeczywistości, przy zawieszeniu ważności praw fizycznych, ekonomicznych, psychologicznych i in. oraz wygenerowaniu pomysłów, podobnie jak to się dzieje we śnie lub w bajce. Jest szczególnie użyteczna na początku procesu twórczego, gdyż stanowi pomost miedzy formułowaniem a rozwiązaniem problemu i wywołuje inne analogie.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz