Analiza zapasów ABC - Metoda ABC

Nasza ocena:

3
Pobrań: 140
Wyświetleń: 1148
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Analiza zapasów ABC - Metoda ABC - strona 1

Fragment notatki:

Analiza zapasów ABC. Zakłada, że istnieją dwie grupy zapasów - zapasy o wysokiej wartości i małej ilości, oraz zapasy o niskiej wartości i dużej ilości. Metoda ABC stosowana jest przy normowaniu i kontroli zapasów materiałowych, zaopatrzeniu materiałowym, sprzedaży i dystrybucji.
Istotą klasyfikacji ABC jest, aby wysiłek zaoszczędzony przy kontroli i ewidencji zasobów grupy C, skierować na pozycje o większej ważności, czy też ważniejszych z punktu widzenia przydatności. Do grupy A zaliczać się będą towary, stanowiące 20% asortymentu, a generujące 80% sprzedaży (pozycje najdroższe wymagające szczególnej uwagi). Towary z grupy B stanowiące 30% asortymentu generuje 15% sprzedaży (pozycje o mniejszej wartości). Natomiast grupa C jest reprezentowana przez pozostałe 50% asortymentu, ale przychody ze sprzedaży tych towarów stanowić będą jedynie 5% (wszystkie pozostałe pozycje).
Częstym błędem jest niedocenianie grup B i/lub C, koncentrując się na najbardziej dochodowej grupie towarów, jaką jest grupa A. Nie należy ignorować grup B i C. Wszystkie te grupy są w jakiś sposób ze sobą powiązane i nie należy żadnej z nich spychać na margines.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz