Amoled

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 630
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
 Amoled - strona 1  Amoled - strona 2  Amoled - strona 3

Fragment notatki:

AMOLED AMOLED (ang. Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode lub Advance Matrix OLED ) - ulepszona wersja diod OLED. Nie grubszy niż 1 mm wyświetlacz oferujący dobrą jakość obrazu i nie wymagający podświetlania . Wyświetlacze typu AMOLED oferują taką jakość obrazu jak wyświetlacze OLED, ale w odróżnieniu od nich zużywają do działania znacznie mniej energii i mają większą żywotność. Głównym przeznaczeniem tych ekranów jest ich montaż w urządzeniach przenośnych, np: Telefonach komórkowych; Smartfonach; Odtwarzaczach multimedialnych; i innych urządzeniach mobilnych. AMOLED-y nie mają najlepszej widoczności w słońcu . Super AMOLED-y Samsunga to obecnie najlepsze na rynku ekrany. Poza świetnymi parametrami wyświetlanego obrazu cechują się na ogół niskim poborem prądu . Główną wadą ekranów stosowanych w Wave S8500 i Galaxy S była matryca PenTile, która w rzeczywistości miała mniejszą rozdzielczość niż podawane WVGA. Zmieniają to nowe ekrany Super AMOLED Plus , które dodatkowo dużo lepiej radzą sobie z wyświetlanie tekstu. Nowa macierz składa się z pikseli o 4 subpikselach, w których można znaleźć dodatkowy biały subpiksel - ich ułożenie sprawia, że obraz jest bardzo ostry. kontrast statyczny rzędu 10000:1 kąt widzenia - 178 stopni grubość ekranu - do 1 mm mniejsze zużycie energii elektrycznej od OLED lepsza jakość obrazu w porównaniu do wyświetlaczy LCD oraz PDP. idealne odwzorowanie czerni
AMOLED, to skrót do Active Matrix OLED a tajemnicze „s” oznacza Super AMOLED. Cała technologia opiera się na diodach organicznych, które w odróżnieniu od wyświetlaczy LCD i SLCD nie wymagają podświetlania. Dzięki temu ekrany są cieńsze i bardziej energooszczędne, potrafią też perfekcyjnie odwzorować kolor czarny. Głównym problemem w przypadku AMOLED-ów, jest wysoki koszt produkcji, oraz ograniczona dostępność. Z tego powodu niektórzy producenci mimo wszystko wolą SLCD - nie trzeba za nimi stać w kolejkach. Z badań przeprowadzonych przez firmę Display Mate wynika, iż wyświetlacze organiczne mają najwyższy poziom kontrastu, daleko przekraczający wartości typowe dla SLCD. Nie potrzebują energii do wyświetlania czerni, dlatego nie straszne im wygaszacze ekranu (np.: zegary), które u konkurencji spod szyldu SLCD pożerają baterię. Z drugiej strony - inwestując w smartfon z AMOLED trzeba mieć świadomość, iż tego typu ekrany nieefektywnie wyświetlają kolor biały. Zużywają wtedy często więcej energii niż konkurencja spod znaku LCD. Jeśli zamierzacie użytkować taki telefon przez więcej niż pięć lat, powinniście także wiedzieć o możliwym wypalaniu się diody odpowiedzialnej za barwę niebieską, co w odległej przyszłości może zaburzyć prawidłowe odwzorowanie kolorów. Na szczęście producenci wciąż pracują nad ulepszaniem tej technologii.

(…)

… technologia OLED wedle omawianego raportu ma być gotowa do wejścia masowo na nowe rynki, wymagające ekranów o większych gabarytach niż telefonia komórkowa, w ciągu najbliższych dwóch lat. Na drodze do sukcesu wciąż stoi jednak duża przeszkoda - obecnie wysokie koszty produkcji wyświetlaczy o większych przekątnych. Bardziej ekscytujące jest zajrzenie w dalszą przyszłość - giętkie komórki i przeźroczyste…
… producenci elektroniki zaczną stosować wyświetlacze AMOLED na szeroką skalę. Serwis oled-display.net dotarł do dokumentów, które dają nam obraz kosztów produkcji ekranów AMOLED. Dowiadujemy się z nich także o planach produkcyjnych Samsunga na najbliższe lata. Z dokumentów wynika, że Samsung Mobile Display planuje uruchomienie nowej linii produkcyjnej ekranów AMOLED (5.5G A2 Phase 3) na pierwszy kwartał 2012…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz