Amerykańska polityka zagraniczna- wykład 13

Nasza ocena:

5
Pobrań: 182
Wyświetleń: 805
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Amerykańska polityka zagraniczna- wykład 13  - strona 1 Amerykańska polityka zagraniczna- wykład 13  - strona 2 Amerykańska polityka zagraniczna- wykład 13  - strona 3

Fragment notatki:

Wykład 13
USA 12.01. 2011
???
Zawarto porozumienie pomiędzy Yitzak Rabin a Yasir Arafat, było to tzw. ramą przyszłych stosunków pomiędzy Izraelem a Palestyną. Te porozumienia przewidywały powstania autonomii Palestyńskiej, Autonomia palestyńska miała być odpowiedzialna za terytorium nad którym sprawowała władzę. Stwierdzono wówczas, że siły tureckie zostaną wycofane w okolicy Gazy i Zachodniego brzegu. Przewidywania były, że takie tymczasowe rozwiązanie będzie trwało ok. 5 lat, a w tym czasie obie strony przystąpią do negocjacji stałego porozumienia.
Zostało do ustalenia kwestia statusu Jerozolimy, kwestia osiedli palestyńskich. To wszystko pozostało na boku, w ten czas chciano znaleźć porozumienie, co do zasady.
1995 - zamach na Rabina, prawica izraelska doprowadziła do śmierci Rabina,
Bush nie specjalnie zwracał uwagę na Bliski Wschód,
Status Jerozolimy jest kwestią nierozstrzygniętą, sztucznie podtrzymywana kwestia uchodźców palestyńskich. USA nie mają serca do rozwiązań, do pomocy, a działania siłowe i negocjacyjne nic nie rozwiązują. Sprawa Bliskiego Wschodu nie odgrywała większej już roli.
North American Free Trade Agreement (NAFTA) - Układ o wolnym handlu Ameryki
Bush senior nie zdążył ją ratyfikować, a więc przekazał Clintonowie
Clinton skierował do Senatu z prośbą o ratyfikację, mówiąc o ochronie robotników amer. (zawarte dodatkowe przepisy) Przy braku ceł chciano przenieść zakłady do Meksyku, a robotnicy w USA mogły by stracić pracę - to była główna uwaga przy ratyfikacji układu. Jednak do tego nie doszło, może ze względów kulturowych. Inaczej pracują Amerykanie, a inaczej Meksykanie (myślą, że praca - to nie całe życie)
W Meksyku przyjęły kryteria ochrony środowiska zbliżone do USA. Ale w Meksyku kwestie ochrony środowiska nie były nigdy mocno przestrzegane, w odróżnieniu od Kanady, w której zawsze społeczeństwo było mocno uczulone na tego typu kwestie. Ostatecznie IR i Senat wyrazili zgodę na NAFTę, o zniesienie ceł w handlu i inwestycjach. Dot. To porozumienie raczej Meksyku, ponieważ już w 1994- 1993 r. pomiędzy USA i Kanadą bariery celne istniały cząstkowo.
Są ogromne ograniczenia ze strony Kanadyjskiej dot. wwozu towarów opatrzone akcyzą (papierosów, alko, benzyna) od osoby prywatnych ( w Kanadzie, opieka zdrowotna jest darmowa, wysoko postawiona bo jest mega drogi alko, papierosy) W USA te towary są nieporównywalnie tańsze od Kanady.
Była Jugosławia, konflikt
Za czasów Clintona pojawiła się kwestia byłej Jugosławii.
Zgoda panuję taka, że należało by za prezydentury Busha uporać się z konfliktem byłej Jugosławii, a nie za Clintona, kiedy to był już zaawansowany. ¾ Bośni były opanowanie przez Serbów, rozpoczęli oblężenie Sarajewa. Dopiero wtedy była jakaś reakcja Amerykanów. Clinton powiedział na początku prezyd. :”brak reakcji na sytuacji w Jugosławii oznacza rezygnację z przywództwa w świecie”


(…)

… służby w wojsku w Wietnamie. - to był I Prezydent amerykański, który nie miał epizodu wojskowego za sobą.
Następna sprawa, która zadrażniła stosunki między Pentagonem a Białym Domem -> Clinton postanowił zmienić stosunki gejów i lesbijek w armii. Wprowadził zasadę „Do not ask, don't tell” - „Nie pytać - nie mówić” - gejom nie wolno o swojej orientacji mówić, ani podejmować żadnych działań, bo ich usuną…
…. 08. 1997 - ciężarówki wyładowane materiałami wybuchowymi, wjechały na teren Nairobi i Daressalaam
W Nairobi, ambasada USA - 229 osób zabito
W Dar es Salam -10 osób zabito, kilka rannych ,a w tym żadnego Amerykanina.
To uderzenie pokazało siłę terrorystów. Później CIA dowiedziało się o planowanym spotkaniu terrorystów - przywódców. Clinton wydał rozkaz ostrzelania tego miejsca rakietami, ale bin…
… zemsty na byłym mężu-dziennikarzu, a ona stała się sekretarzem stanu)
Wojskowi więc byli gołębiego serca, a cywile dążyli do wojny.
Clinton chce 2 w 1, on uważał, że Serbowie byli agresorami, a Bośniacy ofiarami. Jednak pytanie pozostaje, czy się angażować? W NATO nie było zgody, Rosjanie popierali jednoznacznie Serbów, a Kongres zaangażował się w micro management. Kongres chciał rządzić w każdej…
…) zbombardowały kluczowe miejsca w Bośni i Hercegowinie, nazwa operacji była „Rozsądna siła”. 30.08- 20.09 1996 - samoloty odbyły 3 000 lotów ponad 300 celami, po raz I uczestniczyła w operacji tego typu niemiecka „Luftwaffe
Zadanie: wymuszenie zgody Miloszevića na negocjacje.
W całej akcji nie został zużyty ani jeden żołnierz piechoty, bo ograniczyły się do nalotów lotniczych.
Richard Holbrook, znany dyplomata…
… geopolityczne.
Misja NATO - to zbiorowe bezpieczeństwo, Geopolityka - teoria relacji przestrzennych prawidłowości historycznych z perspektywy stosunków między państwami. To spojrzenie bierze pod uwagę położenie państw wobec siebie, oraz zaszłości historyczne pomiędzy tymi państwami. Geopolityka wymaga spojrzenia szerszego, nie możemy ją abstrahować od zaszłości historycznych.
Mahan, admirał: „panowanie…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz