WOJNA W BOŚNI I HERCEGOWINIE
Pozwolę sobie zacząć od zacytowania Henry'ego Kissingera, który stwierdził, że „uznanie przez NATO w 1992 r niepodległego, suwerennego państwa bośniackiego spowodowało nie narodziny państwa, lecz wojnę domową”. Jak doszło do samego proklamowania niepodległej Bośni i Hercegowiny?
W październiku 1991 r. muzułmańscy i chorwaccy przedstawiciele Prezydium Republiki przegłosowali memorandum o suwerenności. Jednak trzeci z narodów na terenie Bośni i Hercegowiny, Serbowie (zwani też Bośniackimi Serbami) byli temu przeciwni, gdyż taka decyzja powodowała zerwanie więzi z Belgradem. Serbowie natomiast chcieli nadal żyć w jednym państwie ze swoimi rodakami z Serbii.
Na początku 1992 istniała koncepcja stworzenia konfederacji z 3 autonomicznymi częściami, na wzór Szwajcarii. Słabość tego pomysłu tkwiła w wytyczeniu granic każdej z nich, zwłaszcza, że Serbowie nie ukrywali iż w przyszłości będą chcieli wystąpić z federacji. Pozwolę jeszcze sobie wspomnieć, że Chorwaci też mieli taki zamiar, jednakże woleli poczekać na dogodniejszy moment. Napięcia, pojawiająca się wzajemna niechęć między narodami, a co za tym idzie nieufność doprowadziły do pierwszych zamachów i incydentów zbrojnych.
Sytuację pogorszyła też decyzja Prezydium Republiki, podobnie jak niecałe pół roku wcześniej złożonego tylko z Chorwatów i Muzułmanów, w sprawie przeprowadzenia w dniach 29 II - 1 III 1992 r. referendum niepodległościowego.
Bośniaccy Serbowie pewni, że zostaną przegłosowani, zbojkotowali je. Jeszcze przed ogłoszeniem wyników proklamowali na północnych i wschodnich terenach państwo o nazwie Republika Serbska Bośni i Hercegowiny ze stolicą w Banja Luce, którego powierzchnia obejmowała prawie 2/3 terenów Bośni i Hercegowiny.
Przelało to czarę goryczy i kilka dni później rozpoczęła się wojna domowa.
Walki objęły najpierw teren Sarajewa, najbardziej skomplikowanego etnicznie regionu, by w następnym czasie rozciągnąć się także na tereny północno-wschodnie.
Nowe podziały etniczne nie zostały zaakceptowane przez społeczność międzynarodową, zatem Bośnia i Hercegowina, której niepodległość proklamował parlament 5 IV, została uznana za państwo niepodległe przez EWG już 6 , a przez USA 7 kwietnia. W dniu 22 V została wraz z Chorwacją i Słowenią przyjęta do ONZ, o czym chwilę temu pozwoliłem sobie wspomnieć i co wpłynęło na późniejszy rozwój a także rozstrzygnięcie wojny.
Wbrew krążącym opiniom, każde z walczących ugrupowań dopuściło się zbrodni i okrucieństw. Dokonywali ich głównie zwykli żołnierze, a także, co smutne, pijani oficerowie. Początkowo potępiano za to jedynie Serbów i FR Jugosławii, ponieważ dysponowała ona dawną armią, a władzę pełnili tam komuniści, obecnie podający się za socjalistów. W efekcie zawieszono ją w pracach KBWE z dniem 12 V, a ONZ wprowadziła 30 V embargo na dostawy broni i paliwa. Po pewnym czasie zauważono jednak rzecz oczywistą - winni znajdowali się po wszystkich stronach. O najbardziej znanym przykładzie takiego uogólnienia, że całe zło było winą Serbów wspomnę jeszcze za chwilę.
(…)
…, która to w październiku przygotowała Plan Vance'a-Owena, zakładający podział BiH na 7-10 okręgów autonomicznych, a także szereg innych założeń.
14 IX państwa EWG wysunęły koncepcję utworzenia nad Bośnią i Hercegowiną strefy zakazanej dla lotów bojowych, co zostało 9 X przyjęte w formie Rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. 16 XI sankcje zastosowane poprzednio na Serbię zostały rozciągnięte na wszystkie republiki byłej…
… niesprawiedliwą ocenę konfliktu.
W tym piętnowaniu uczestniczyły także tak poważne pisma jak francuski Le Monde, niemiecki Frankfurter Allgemeine Zeitung czy angielskie Guardian i Independent.
Bośnia od zawsze była państwem sztucznym, czego Zachód dostrzec nie był w stanie. I to jego postawa i zachowania przyczyniły się do wybuchu, rozwoju i wyniku wojny w Bośni. Można tylko zadawać sobie pytanie…
… na targowisku Markale, chociaż wiele wskazuje na to, że przeprowadzenie masowego zbrojnego ataku było przygotowane już wcześniej.
Na uwagę zasługuje także fakt, że odważnie wspierający amerykańskich rzeczników rozpoczęcia bombardowania Serbów bośniackich - Kofi Annan rok później został sekretarzem generalnym ONZ. Nie będzie zaskoczenia, jeśli powiem, że jego kandydaturę forsował oczywiście Waszyngton. Zdaniem…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)