Ameryka Południowa - Cechy kontynentu

Nasza ocena:

5
Pobrań: 147
Wyświetleń: 1351
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ameryka Południowa - Cechy kontynentu - strona 1 Ameryka Południowa - Cechy kontynentu - strona 2

Fragment notatki:

Ameryka Południowa  
Została odkryta za czasów Kolumba. Odkrycie to spowodowało wojnę między Portugalią i Hiszpania. Papież podzielił ziemię na dwie części: hiszpańską i portugalską. Brazylia przypadła Hiszpanom, ale pierwsze byli tam Portugalczycy, stąd wziął się portugalski w Hiszpanii. Odkrywcy przepłynęli przesmyk panamski. 
Cechy kontynentu:
- zwarty kontynent
- słabo rozwinięta linia brzegowa, za wyjątkiem południowej części - wyspy i półwyspy stanowią jedynie 2%  - GEOLOGIA Południowa cześć to tarcza gujańsko - brazylijska z prekambru. Składa się ze skał magmowych i silnie zmetamorfizowanych tzn. gnejsy, łupki. W skałach tych występuje wiele złóż. Tarcza ta należy do dawnej Gondwany kiedyś połączona była z Afryką. Obecnie Ameryka Pd przesuwa się w kierunku zachodnim.
 
Na pd- Tarcza Patagonii- fragment Antarktydy, od triasu wypiętrzała się w strefie subdukcyjnej Andów Zach.  
Górotwór And (przebieg południkowy od Karaibów po ziemię północną).Ostatnie fałdowanie - alpejskie. Andy należą do Alpidów. Składają się z 3-4 wielkich pasm górskich, między którymi są kotliny wielkie. W obrębie Andów jest wiele wulkanów.
 
Na południe od tarczy brazylijskiej w dorzeczu Parany i La Platy jest zniszczony górotwór wyżyny Brazylijskiej, Gujańskiej i Patagońskiej. Między nimi a Andami są niziny deluwiacyjne o narzutach związanych z rzekami.
   
- 85% odwadniane do Atlantydy    7% odwadniane do Pacyfiku
   8% tereny bezodpływowe 
- Największe rzeki:
Orinoko- rzeka deszczowa ok.2500km. W górnym biegu jest bifurkacja w wyniku, czego część wód spływa do Amazonki. Uchodzi do Atlantyku dużą deltą. Występują w niej dwa maksima (grudzień-luty, październik- listopad).
Amazonka- rzeka deszczowa, 5000km, 7 mln km² dorzecze. Wypływa ona z Andów jako górska a dopiero na nizinach jest spokojna. Głębokość 50m, szerokość 7km a przy ujściu szerokość 40km. Jest ona zasilana przez cały rok. Jest regulowana na odcinku 1200km dla morskich statków. Fala pływowa sięga do 700km a wahania do 15m. Ma ona największe przepływy na świecie przy normalnych stanach jest to 120000 m³/s. Niesie ona olbrzymie ilości aluwiów.
La Platy (Urugwaj, Parana, Paragwaj)- zbiegają się w jednym miejscu i uchodzą lejkowato do Atlantyku. Największe stany grudzień- kwiecień.
  
- W Ameryce Pd jest bardzo mało jezior, występują 4 typy:
Lagunowe ( Maracaibo, Potos)
Tektoniczne (Titicaca-6900km²)
Polodowcowe - kemowe i cyrkowe (Argentyno, Buenos Aires)
Solniska- słone jeziora. Występują w kotlinach pomiędzy górami.
   

(…)

…- letnim.  
2. Nizina Orinoko- teren płaski lekko nachylony w kierunku zachodnim, są tam lasy galeriowe i największy wąż Anakonda. 
3. Wyżyna Gujańska- lekko falista, prawie pozioma tarcza. Na krystalicznym podłożu skały osadowe. Od południa przykrywają ją serie osadowe poziome i są tam góry stołowe. Na styku wyżyny jest krawędź spadzista gdzie jest największy wodospad na świecie: San Angel (980m). Ma ona klimat zwrotnikowy z dwoma porami deszczowymi. 
4. Nizina Amazonki- synklina wypełniona aluwiami, 5 mln km2 różnice wysokości do 70 m. Wypełnienie z obydwu stron. W wyniku wietrzenia chemicznego powstał kaolin (materiał ilasty), który jest przynoszony przez rzekę. Wyspa Maraho - największa na świecie śródlądowa wyspa. Od grudnia do maja pada codziennie od 13¨-15¨. Powstał wilgotny las tropikalny - Salwa…
….
Na tarczy nie było od kambru żadnych ruchów fałdowych. Działanie wietrzenia chemicznego na zróżnicowane odpornościowo skały
Procesom niszczącym sprzyja klimat. Daje różne formy wietrzeniowe np. Głowa Cukru w Rio de Janeiro (z pomnikiem Chrystusa). Posiada ona zróżnicowany klimat i wiele krain: Brazylia centralna (na zachód od San Francisco)
Brazylia zachodnia
Brazylia wschodnia- na płd od Sao Francisco…
… ze skał krystalicznych są warstwowo ułożone podkłady skał osadowych. Porośnięta jest tundrą.
Cieśnina Magellana powstała w wyniku połączenia dwóch fiordów. Są tam czynne wulkany, surowy klimat. Jednak mieszkają tam Indianie żyjący z połowów na morzu. Na południu Ziemi Ognistej jest przylądek Horn (wróg) Jest to jedno z najbardziej burzliwych miejsc na ziemi. Falklandy (Malwiny) terytorium sporne między Wielką Brytanią a Argentyną. Konflikt wybuchł, ponieważ pierwsi dotarli tam Anglicy (wyspy te mają bardzo dobre warunki dla rozwoju owiec). W momencie odzyskania niepodległości przez Argentyńczyków zaczęła ona zabiegać o odzyskanie lądu, (ponieważ leży ona na szelfie kontynentalnym).  

…. Parana, Paragwaj a Urugwaj
Pampa (do rzeki Kolorado)- zbudowana z osadów 3 i 4-rzędowych. Zwarta pokrywa lessowa, rośnie na niej roślinność stepowo-trawiasta, na samym płd dobrze nawodniony- hodowla bydła
 
8. Wyżyna Patagońska- z Ziemią Ognistą i Falklandami. Wyżyna Patagońska ciągnie się na południe od rzeki Kolorado. W podłożu spotykane są struktury prekambryjskie. Między wzgórzami zbudowanymi…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz