Ameryka Północna - krainy geograficzne

Nasza ocena:

5
Pobrań: 266
Wyświetleń: 2051
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ameryka Północna - krainy geograficzne - strona 1 Ameryka Północna - krainy geograficzne - strona 2

Fragment notatki:

AMERYKA PÓŁNOCNA  
Jest problem wyznaczenia zasięgu Am. Płn. Przesmyk Tequantebek to granica geograficzna Am. Płn. Ameryka Środkowa to teren od Tequantebek do Kanału Panamskiego.   Geolodzy nie wydzielają Ameryki Środkowej.   Am. Płn.  to 24,5 mln km 2 . Wszystkie wielkie jednostki w Ameryce mają przebieg południkowy. Najstarsza część to Tarcza Laurentyńska (Kanadyjska), Laurentius = Wawrzyniec. W ukształtowaniu powierzchni bardzo ważną rolę odgrywa środkowa część wciągnięta do wnętrza ziemi w wyniku ruchów epejrogenicznych (Zatoka Hudsona). Skład: zmetamorfizowane łupki i duże złoża: nikiel, złoto, uran. W paleozoiku została pokryta osadami wyraźnie zaznaczającymi się na zewnątrz - tworząc progi morfologiczne. Na tej linii jest sporo wodospadów. Tarcza ta, na południu kończy się na Wyżynie Oacida na zachodzie po Kordyliery, a na północy obejmuje wyspy Archipelagu Franclina. Zachodnia część ma wysokość 500-1500 metrów. Wielka Równina Prerii jest poprzecinana głębokimi kanionami. Apallachy dzielą się na dwie części. W orogenezie kaledońskiej rozpoczęło się fałdowanie   a zakończyło w jednej z faz orogenezy kaledońskiej. Są tam wielkie zasoby węgla, ropy i żelaza. Na wschód jest Piedmont - Przedgórze Apallachów. W ostatniej fazie ruchy górotwórcze nie objęły tej strefy. Dalej jest Nizina Nadatlantycka zbudowana ze skał trzecio- i czwartorzędowych. Na zachodzie jest próg morfologiczny z dużą ilością wodospadów, które były podstawą rozwoju przemysłu i miast. Na zachodzie jest ogromny górotwór Kordyliery. Tworzy o szereg łuków orograficznych (Aleuty i Kordyliery, Kordyliery Kanady, Vancouver - Los Angeles, Los Angeles - Cieśnina Tequantebek, Kordyliery Ameryki Środkowej, powstały w górnej środkowej fazie kredy, ale uznaje się, że wykształciły się do końca w orogenezie alpejskiej. Jest tam czynna tektonika - najbardziej znana strefa tektoniczna to San Andreas. Trzęsienia ziemi mogą osiągnąć 9 stopni i może zginąć do 50 mln ludzi.     Hydrografia  
Ze względu na ukształtowanie powierzchni sieć hydrograficzna niemal w całości odprowadza wodę do Atlantyku, sieć ściśle odpowiada ukształtowaniu pionowemu kontynentu. Obszary bezodpływowe występują na obszarze Kordylierów. Były to niegdyś słone jeziora, a obecnie idealnie płaskie tafle soli. Najważniejsze rzeki to Missisipi i McKenzie. 
Obszar Am. Pn. dzielimy na dzielnice hydrogeologiczne. Cechą charakterystyczna jest to, że większość wody znajduje się w lodowcach i lądolodach- na północy jest obszar wysp Franclina i Grenlandia (7700 tys. km 2 ). Jest to wieka zmarzlina tworzą się tam ogromne bagniska w lecie. Na południe są rzeki typu roztopowego - spływają w kierunku centrum.

(…)

…, uprawia się bawełnę i ryż.
Floryda- wapienie przykryte aluwiami, w płycie wapiennej kras podziemny, klimat subtropikalny; ryż, trzcina cukrowa.  
Nizina Centralna z Wyżyną Ozark Apallachy i Wlk. Jeziora na zach. od Kordylierów. Na pd. Kończy się obszarem wyżynnym- Wyż. Ozark i Kuaczita. Płaska powierzchnia paleozoiczna, skały osadowe kończące się seriami triasowymi (w części śr. I centralnej przykrywa…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz