Aloha

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 595
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Aloha - strona 1

Fragment notatki:


ALOHA by wilku_88 ALOHA - jeden z algorytmów dostępu wielokrotnego do kanału. Opracowany w latach 70. XX w. na University of Hawaii m.in. przez Normana Abramsona. Początkowo używany do naziemnej komunikacji radiowej z czasem znalazł zastosowanie we wszystkich systemach, w których niekoordynowani użytkownicy korzystają z jednego kanału (tzw. systemy rywalizacyjne lub kontencyjne).
Podstawową ideą systemu ALOHA jest wysyłanie przez nadajnik danych zawsze , gdy tylko się pojawią. Gdy ramka dotrze do celu wysyłana jest kolejna. Gdy nastąpi kolizja , nadajnik odczekuje losowy czas i wysyła ją ponownie. Wydajność tego systemu, a co za tym idzie - wykorzystanie kanału są niewielkie. Metoda podwojenia przepustowości systemu nosi nazwę: szczelinowy ALOHA (ang. slot ted ALOHA). Metoda ta polega na podzieleniu czasu na odcinki, którym odpowiadają pojedyncze ramki i synchronizacji wszystkich użytkowników, tak, aby komputer mógł nadawać dopiero po rozpoczęciu kolejnej "szczeliny".
Slotted ALOHA - stacja nadaje dopiero po odebraniu impulsu zegarowego nadawanego przez satelite (co 5 klatek). Pomimo swojej prostoty i małej wydajności szczelinowy protokół ALOHA znalazł zastosowanie nie tylko w kilku wczesnych eksperymentach. Przypomniano sobie o nim w chwili wynalezienia dostępu do Internetu przez sieci telewizji kablowych.
Stabilność systemu:
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz