Alkoholizm - geneza

Nasza ocena:

5
Pobrań: 119
Wyświetleń: 980
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Alkoholizm - geneza - strona 1 Alkoholizm - geneza - strona 2 Alkoholizm - geneza - strona 3

Fragment notatki:

Etanol, alkohol etylowy (C2H5OH), bezbarwna ciecz o charakterystycznym zapachu, temperatura wrzenia 78,3°C. Etanol miesza się z wodą w dowolnych stosunkach, tworząc z nią mieszaninę azeotropową (zawiera 95,5% etanolu). Otrzymuje się go metodami biochemicznymi (fermentacja substancji zawierających polisacharydy) lub syntetycznie - przez hydratację etylenu. Etanol jest składnikiem napojów alkoholowych oraz ważnym odczynnikiem chemicznym. Etanol jest surowcem m.in. do produkcji aldehydu octowego, eteru etylowego, estrów etylowych. Jako rozpuszczalnik (lakierów, pokostów, perfum, przypraw) jest szeroko stosowany w różnych działach przemysłu, jednak większość ludzi używa go zazwyczaj w jeden sposób.
1. Dawne czasy.
Już od zarania dziejów człowiek używał napojów alkoholowych. Towarzyszyły mu one z okazji różnych uroczystości, dla poprawienia nastroju, pomagały mu się rozluźnić itp. Jednak człowiek nie brał pod uwagę ile zła niesie ze sobą picie alkoholu (w większych ilościach). Począwszy od uzależnienia przez rozbite rodziny po śmiertelne wypadki (np. samochodowe). Niektórzy myślą, że to nic takiego, że nic się nie stanie jeśli wypija kufel piwa bądź „setkę" wódki. Lecz to nieprawda.
O alkoholu znanym już w neolicie, może nawet w paleolicie, a więc przed wieloma tysiącami lat, mówią najstarsze dokumenty, dzieła literackie, kodeksy praw starożytnych, przekazy (Biblia, Talmud, pisma Seneki). Ustalenie dokładnej daty kiedy po raz pierwszy wytworzono alkohol nie jest możliwe. Wiadomo jednak, że alkohol pojawił się pierwszy raz w społeczeństwach przedpiśmiennych. Pełnił on wtedy przede wszystkim funkcję zmniejszającą lęk. W tej funkcji był najczęściej stosowany, obok niej drugą niezwykle ważną były liczne obrzędy magiczne, jednak ich podłożem był właśnie lęk przed nieznanym. W różnych okresach historii rozmaite funkcję alkoholu wybijały się na plan pierwszy. W społeczeństwach pierwotnych alkohol pełnił głównie role fizjologiczne i społeczne, w czasach nowożytnych - ekonomiczne i polityczne. Fakt, że od tysięcy lat ludzie szukają w alkoholu radości, pociechy i zapomnienia wynika z faktu iż picie alkoholu sprawia przyjemność, wywołuje poprawę nastroju, tłumi lęki, dostarcza radości, przynosi rozluźnienie, odprężenie, usuwa złe myśli, ułatwia kontakty międzyludzkie (jest on także łatwo dostępny dla wszystkich).
W plemieniu Sema Naga (społeczeństwo przedpiśmienne) piwo ryżowe było jedynym płynem spożywanym codziennie, uważali oni, że wodę pije się tylko w ostateczności. Pewne plemię Indian miało pewien zwyczaj obejmujący całe ich społeczeństwo. Gdy jedna z rodzin poprosiła resztę plemienia o pomoc, otrzymywali ją a po wspólnej pracy wyprawiano wielką ucztę. Z czasem owa pomoc stała się tylko pretekstem do wspólne biesiady (oczywiście na takiej biesiadzie nie mogło obyć się bez alkoholu). Ten sam zwyczaj przetrwał do dziś. Wielokrotnie człowiek potrzebuje pomocy a gdy ją otrzyma, trzeba się jakoś odwdzięczyć. Najpopularniejszym sposobem jest właśnie wyprawienie przyjacielskiej kolacji, na której jedynie w sporadycznych przypadkach nie ma alkoholu. Z biegiem czasu ludzie zaczęli zauważać niepożądane skutki picia alkoholu. Wprowadzono więc pewne normy, które miały za zadanie regulowanie zachowań związanych z alkoholem. System norm zaczęto wprowadzać w społeczeństwach, w których alkohol był znany od lat.

(…)

…. Wymaga pomocy przy załatwianiu najprostszych spraw, a także w przygotowaniu posiłków i wykonaniu toalety osobistej. Dołączyć się mogą objawy neurologiczne, oraz objawy ogólnej niewydolności fizycznej. Jest to spowodowane postępującym zanikiem mózgu, a ściślej kory mózgowej płata czołowego. Może ona stanowić kontynuację psychozy Korsakowa. W przebiegu uzależnienia od alkoholu, przy sprawnym często…
…, a jej objawy to: zaburzenia gałkoruchowe, oczopląs, drżenia, niezborność, niedowłady spastyczne kończyn, polineuropatia, napady drgawkowe, zaburzenia przytomności. W autonomicznym układzie nerwowym, wynikiem działania alkoholu może być neuropatia nerwu błędnego, którego uszkodzenie powoduje porażenie podniebienia miękkiego, gardła i krtani.
Układ pokarmowy. Najczęściej spotykane zmiany w układzie pokarmowym…
… morfotyczne krwi i ich rozwój. Wpływ na krwinki czerwone następuje poprzez obniżenie poziomu kwasu foliowego oraz hamowanie syntezy DNA.
Zawartość alkoholu we krwi wpływa także na rodzaj popełnianych przestępstw lub wykroczeń. Często podkreśla się, że najwięcej przestępstw popełnianych jest w stanie lekkiego i średniego upojenia alkoholowego- przestępstwa te mają charakter zachowań agresywnych. Dokładnie…
…). Na powstawanie patologicznych zmian układzie nerwowym wpływają dodatkowo, spowodowane przez alkohol, niedobory witaminowe (głównie witamin z grupy B - tiaminy, biotyny, kwasu pantotenowego i pirydoksyny). W obwodowym układzie nerwowym na plan pierwszy wysuwa się zapalenie wielonerwowe (polineuropatia). Charakteryzujące się przede wszystkim:
zaburzeniami czucia w kończynach (parestezje, drętwienie i osłabienie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz