AKT PRAWNY / \ Termin „akt prawny" jest powszechnie używany we wszelkich rozważa- niach prawniczych, należy wiec dokładniej określić jego znaczenie.
Aktem prawnym jest ujęty w odpowiedniej formie wyraz woli państwa - zarówno o charakterze ogólnym (np. ustawa), jak i dotyczący indywidualnej sprawy (np. decyzja podatkowa).
Akty prawne dzielą się na dwie grupy:
akty normatywne,
akty nienormatywne.
Zaliczenie określonego aktu do jednej lub drugiej grupy zależy od tego, czy zawiera on powszechnie obowiązujące normy (normy prawne), czy też dotyczy konkretnej sprawy i ją rozstrzyga.
Akt normatywny jest to więc każdy akt państwa zawierający normy prawne. Reguły postępowania mieszczące się w akcie normatywnym mają charakter powszechny, tzn. odnoszą się do wszystkich - są prawem. Akty normatywne pochodzą od organów państwa spełniających funkcję ustawodaw- czą. Rolę źródeł prawa odgrywają w Polsce jedynie akty normatywne. W naszych warunkach te dwa pojęcia oznaczają to samo. Aktem normatyw- nym jest ustawa, rozporządzenie i in.
Akt nienormatywny to decyzja organu państwowego w konkretnej sprawie, dotycząca określonych osób lub instytucji. Nie ma w niej norm prawnych obowiązujących wszystkich, jest natomiast rozstrzygnięcie sporu, załatwienie wniosku, likwidacja urzędu itp.
Akty nienormatywne wydawane są w imieniu państwa przez różne organy państwowe i mają różnoraki charakter.
Typowym aktem prawnym nienormatywnym jest akt administracyj- ny, czyli władcze wyrażenie woli organu administracyjnego skierowane do indywidualnego adresata w konkretnej sprawie. Innym przykładem aktu nienormatywnego jest orzeczenie sądu.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)