Administracja centralna

Nasza ocena:

3
Pobrań: 196
Wyświetleń: 2373
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Administracja centralna - strona 1

Fragment notatki:



Tematem przewodnim jest administracja centralna.
Informacje poruszone w notatce dotyczą zagadnień takich jak: organy naczelne, prezydent, Rada Ministrów, Prezes Rady Ministrów, Ministrowie, Najwyższa Izba Kontroli.


ADMINISTRACJA CENTRALNA
Zasada podziału władz oraz zagadnienia kontroli i nadzoru
Pisząc o administracji trzeba wyjaśnić kilka podstawowych pojęć i wyjść od tego co one oznaczają. Termin „administracja" wywodzi się z języka łacińskiego. Czasownik „ministrare" oznacza „posługiwać", „wykonywać", „kierować". Dopełniony przedrostkiem „ad" przyjął się w języku polskim, a także w innych językach europejskich (np. francuskim i włoskim) jako synonim zarządu, czy też wykonawstwa. W języku polskim wyraz administracja jest pojęciem wieloznacznym i oznacza w ujęciu przedmiotowym funkcję zarządzania, organizowania, wykonawstwa, kierowania czymś itp., zaś w sensie podmiotowym oznacza zespół osób lub instytucję powołaną do zarządzania, kierowania określoną dziedziną.
Administracja publiczna to wydzielone w państwie różnorodne organy oraz skupione wokół nich jednostki organizacyjne powołane specjalnie dla realizacji określonych celów o charakterze zadań publicznych. Administracja centralna to ograny, urzędy i inne podmioty o różnym statusie prawnym (np. agencje rządowe), powołane do realizowania zadań administracji publicznej i stojące na najwyższym szczeblu w strukturze administracji, a ich terytorialny zasięg działania obejmuje całe państwo. Dzielą się na organy naczelne i urzędy centralne. Organy naczelne w strukturze administracji, zajmują pozycję nadrzędną w stosunku do pozostałych organów centralnych- sprawują nad nimi zwierzchni nadzór. Urzędy centralne podporządkowane są organom stopnia rządowego. Ramy prawne działania administracji centralnej nadaje przede wszystkim Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 r., a także ustawy zwykłe oraz akty wykonawcze do ustaw. W myśl konstytucji „ustrój Rzeczypospolitej Polskiej opiera się na podziale i równowadze władzy ustawodawczej, władzy wykonawczej i władzy sądowniczej. Władzę ustawodawczą sprawuje Sejm i Senat, władzę wykonawczą Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej i Rada Ministrów, a władzę sądowniczą sądy i trybunały”
Do organów naczelnych należą:
Prezydent
Rada Ministrów
Prezes Rady Ministrów
Ministrowie
Najwyższa Izba Kontroli
Prezydent RP, zgodnie z Konstytucją jest najwyższym przedstawicielem RP, czyli organem o zasadniczym znaczeniu dla państwa, nie tylko dla administracji. Konstytucja zalicza go do organów władzy wykonawczej, jednak nie została w niej w sposób w pełni przejrzysty wskazana funkcja prezydenta w systemie rządowym. Jednakże można wskazać trzy zasadnicze funkcje, które są wyraźnie powierzone prezydentowi w Konstytucji. Są to:

(…)

… określony obszar spraw należących do danego działu. Prezes Rady Ministrów powołuje i odwołuje Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz sekretarzy i podsekretarzy stanu w Kancelarii. Do zadań, które z upoważnienia Rady Ministrów wykonuje Kancelaria, należy w szczególności:
wykonywanie zadań z zakresu obronności i bezpieczeństwa państwa
koordynacja działalności kontrolnej Prezesa Rady Ministrów wobec…
Praw Dziecka lub inicjatywy własnej. Wnioski podlegają wstępnemu rozpatrzeniu, w wyniku którego Rzecznik może podjąć sprawę, wskazać wnioskodawcy środki działania, zwrócić się do właściwych organów albo wnioskować do Sejmu o zlecenie NIK przeprowadzenia kontroli w określonej sprawie. Po zbadaniu sprawy i wszystkich okoliczności Rzecznik może:
wyjaśnić wnioskodawcy, że nie stwierdził naruszenia praw…
… funkcję: jest członkiem ciała kolegialnego oraz samodzielnym organem administracji rządowej. W skład Rady Ministrów wchodzą Prezes Rady Ministrów i ministrowie. Do jej składu wejść mogą także Wiceprezesi Rady Ministrów i szefowie określonych ustawowo komitetów. Aktualnie jest to przykładowo Komitet Badań Naukowych i Komitet Integracji Europejskiej.
Obecnie w skład Rady Ministrów wchodzą:
Minister…
… i Konsumentów Główny Urząd Statystyczny Główny Urząd Miar
Główny Ceł Agencja Rynku Rolnego Polska Agencja Prasowa Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997roku Jerzy Hubner, Administracja Publiczna” Wydawnictwo Naukowe PWN,Warszawa 2005
Zbigniew Cieślak, Irena Lipowicz, Zygmunt Niewiadomski; „Prawo administracyjne. Część ogólna”; Warszawa 2002
„Polskie Prawo Administracyjne” pod redakcją Jerzego…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz