3A. Organizacja teryt. Nap. Europy -

Nasza ocena:

3
Pobrań: 140
Wyświetleń: 1043
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
3A. Organizacja teryt. Nap. Europy - - strona 1 3A. Organizacja teryt. Nap. Europy - - strona 2 3A. Organizacja teryt. Nap. Europy - - strona 3

Fragment notatki:

1. Wstęp
Dzieje Starego Kontynentu znają kilka prób utworzenia cesarstwa uniwersalnego - marzenia takie snuli Karol Wielki i Otton III. Do galerii paneuropejskich wizjonerów włączyć można również Napoleona Bonaparte, któremu udało się na początku XIX wieku wprowadzić swój "system" w znacznej części Europy. Pietnastoletni okres rządów Napoleona to, oprócz umacniania pozycji cesarza wewnątrz kraju, budowa hegemonii Francji w Europie, powstawanie imperium Napoleońskiego
Od początku kariery Bonaparte wykazywał bezsprzecznie zarówno talent militarny, jak i organizacyjny.
2.Państwa włączone Szwajcaria- Na początku 1798 roku, wykorzystując trwającą tam od 1793 r. wojnę domową, wojska francuskie wkroczyły do Szwajcarii. Część zaanektowano na rzecz Francji, natomiast na pozostałych ziemiach 21 kwietnia 1798 roku proklamowano Republikę Helwecką, obejmującą 23 kantony. Stolicą Republiki została Lucerna. 19 lutego 1803 Napoleon wydał Akt Mediacyjny. Na mocy aktu Republika Helwecka została zniesiona, zaś na jej miejsce wprowadzono w charakterze państwa stowarzyszonego z Francją luźny związek 19 kantonów
Belgia i Nadrenia- Pokojem z 1801 roku Napoleon uzyskał naturalne granice Francji - dzięki wchłonięciu Belgii i Nadrenii oparły się one w większości o Ren i Alpy. Królestwo Holandii - marionetkowe państwo na terenie dzisiejszej Holandii, istniejące w latach 1806-1810, powstałe z przekształcenia Republiki Batawskiej.
Jego królami byli: Ludwik Bonaparte, brat Cesarza Francuzów Napoleona I oraz jego syn - Napoleon Ludwik Bonaparte.
Ponieważ jednak nowy władca nie spełnił pokładanych w nim nadziei, 13 lipca 1810 r. Królestwo Holandii zostało wcielone do Francji.
Republika Rzymska- We Włoszech nie ostało się również Państwo Kościelne - po zajęciu Rzymu przez generała Berthiera (10 lutego 1799) i wywiezieniu papieża Piusa VI do Francji, proklamowano powstanie Republiki Rzymskiej.
Królestwo Etrurii - historyczne państwo we Włoszech, utworzone w 1801 przez Napoleona Bonaparte w miejsce Wielkiego Księstwa Toskanii. Państwo oddano we władanie dynastii Burbonów. W 1807 włączone do Francji przez Napoleona Bonaparte i rozwiązane, a następnie w 1814 przywrócone.
Prowincje Iliryjskie- ziemie na północnym i wschodnim wybrzeżu Morza Adriatyckiego, wchodzące w skład Francji za rządów Napoleona. W lipcu 1815 flota brytyjska zajęła wyspy dalmackie.
Na mocy postanowień kongresu wiedeńskiego, w 1816 Prowincje Iliryjskie zostały włączone do Austrii.
3. Państwa satelickie
Republika Włoska- 25 stycznia 1802 r. proklamowano powstanie Republiki Włoskiej z generałem Napoleonem Bonaparte jako prezydentem w miejsce utworzonej wcześniej równiez przez Napoleona republiki Cisalpińskiej.

(…)

… utworzone przez Napoleona Bonaparte w 1807 roku po pokoju w Tylży. W jego skład weszły terytoria utracone przez Królestwo Prus, oraz Hesja-Kassel, Księstwo Brunszwickie oraz Elektorat Hanoweru. Stolicą kraju była Kassel. Królem Westfalii był brat Napoleona Hieronim Bonaparte.
Po Bitwie pod Lipskiem, 19 października 1813 wojska rosyjskie zajęły Westfalię. Królestwo zostało zlikwidowane i przywrócono…
… i Aleksandrem I (zwł. w kwestii nieprzestrzegania przez Rosję blokady kontynent., także m.in. w sprawie niepodległości Polski) doprowadziły do zerwania sojuszu fr.-ros.; 24 VI 1812 napoleońska Wielka Armia wkroczyła do Rosji.
Prusy- Drugi traktat Tylżycki został zawarty przez Napoleona dwa dni później, 9 lipca, z Królestwem Prus. Prusy rezygnowały w nim z posiadłości w zachodnich Niemczech, na terytorium których utworzono Królestwo Westfalii. Utworzono Wolne Miasto Gdańsk, pozostające pod protektoratem Królestwa Saksonii i Królestwa Prus. Prusy zrzekały się ziem drugiego i części ziem pierwszego i trzeciego rozbioru Polski, czego skutkiem było utworzenie Księstwa Warszawskiego na mocy Artykułu XV tego traktatu.
5. Zakończenie
Napoleon, włączając wciąż nowe państwa w orbitę swoich wpływów, przekonany…
…, Isenburg-Birstein Liechtenstein, hrabstwo Leyen-Dalberg oraz Wolne Miasto Frankfurt. Później do Związku przystąpiła również Saksonia (przez osobę jej władcy także Księstwo Warszawskie), Westfalia i inne mniejsze państewka niemieckie. Królestwo Neapolu- Na początku 1799 r. Królestwo Neapolu zostało na krótko opanowane przez wojska rewolucyjnej Francji, co Francuzi wykorzystali, by proklamować tam Republikę Partenopejską; jednak jeszcze w tym samym roku Francuzi zostali wyparci z Neapolu przez wojska II koalicji antyfrancuskiej. W 1806 r. Napoleon Bonaparte zajął Królestwo Neapolu, osadzając na jego tronie swego starszego brata Józefa, a po objęciu przez niego tronu Hiszpanii w 1808 r. - swego szwagra Joachima Murata.
Hiszpania- Pretekstem do wkroczenia armii francuskiej do Hiszpanii (październik 1807r…
… Niemieckiej i przyjęcie przez nich protektoratu cesarza Francuzów Napoleona Bonapartego. Po zwycięskiej dla Napoleona wojny z Austrią i Rosją w 1805 roku zakończonej podpisaniem pokoju w Preszburgu. Były to: Królestwa Bawarii i Wirtembergii, Wielkie Księstwa Badenii, Bergu i Kliwii, Hessen-Darmstadt, księstwo Nassau-Siegen, Arenberg,Hohenzollern-Hechingeg, Hohenzollern-Siegmaringen, Salm-Salm, Salm-Kyrburg…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz