Źródła informacji o przestępczości

Nasza ocena:

3
Pobrań: 4837
Wyświetleń: 8890
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Źródła informacji o przestępczości - strona 1 Źródła informacji o przestępczości - strona 2 Źródła informacji o przestępczości - strona 3

Fragment notatki:

Źródła informacji o przestępczości Rozmiar przestępczości - udział zachowań przestępczych w całokształcie działalności członków społeczeństwa. Przestępczość rzeczywista (Pr) - tzw. problem „ciemnej liczby”; przestępstwa, które zostały popełnione w danej jednostce czasu i na określonym terenie, jednak dokładne wielkości są nieznane Przestępczość ujawniona/pozorna (Pu) - organy ścigania dostały informację, wszczęły postępowanie, ale nie wszystkie zgłoszenia ostatecznie zakwalifikowano jako przestępstwa Przestępczość stwierdzona (Ps) - czyn rzeczywiście zakwalifikowano jako przestępstwo Przestępczość osądzona (Po) - nastąpił wyrok skazujący, dlatego czyn zakwalifikowano jako przestępstwo w wyniku postępowania sądowego
W Polsce głównym źródłem informacji jest STATYSTYKA KRYMINALNA , w ramach której istnieją cztery systemy sprawozdawczości: statystyka policyjna, prokuratorska, sądowa i penitencjarna. Policyjny system informacyjny o postępowaniach przygotowawczych oraz niektórych innych zdarzeniach (statystyka policyjna)
Policyjny System Statystyki przestępczości „Temida” istnieje od 2003 r. System informacyjny administracji publicznej. Gromadzi, przechowuje, przetwarza i opracowuje dane statystyczne o: postępowaniach przygotowawczych (wszczętych pierwszy raz, podjętych, wznowionych, wyłączonych, zakończonych; w pewnym zakresie: umorzonych (z powodu niewykrycia sprawcy), przekazanych do innego organu RP lub organów wymiaru sprawiedliwości innych państw; w sprawach nieletnich); przestępstwach i czynach karalnych stwierdzonych w zakończonych postępowaniach; czynach zabronionych popełnionych przez osoby niepoczytalne oraz nieletnich do lat 13 i sprawcach tych czynów; podejrzanych o popełnienie przestępstw i nieletnich sprawcach czynów karalnych; pokrzywdzonych; zamachach samobójczych; wypadkach tonięcia lub ratowania danej osoby. Jednostką obliczeniową jest czyn uznany w danej chwili za przestępstwo.
Rocznie- ok. 1mln 200tys. czynów
„ Współczynnik przestępczości”= (liczba przestępstw na danym terenie i w danym czasie/ liczba mieszkańców danego regionu)x 100tys . Zalety : rejestruje się ogromną liczbę zdarzeń o charakterze przestępczym, niezależnie od wyników dalszego postępowania karnego. Analiza tych danych pozwala na uzyskanie informacji o dynamice, strukturze i rozmieszczeniu terytorialnym (geografia kryminalna) przestępczości. Wady : zawiera mało informacji o danym zdarzeniu, ograniczenie danych o okolicznościach przestępstw czy sprawcy. Dane te zawierają „brudną masę”-przestępstwa zgłoszone, które tak naprawdę nie miały miejsca.
Statystyka prokuratorska W rzeczywistości jest mało znacząca dla myśli kryminalistycznej, ponieważ to gł. biurokracja. Rozporządzenie PRM z 2008r zobowiązuje prokuratorów do sprawozdań z zakresu ewidencji spraw i czynności procesowych na specjalnych formularzach: sprawozdanie dotyczące spraw cywilnych i administracyjnych; spraw karnych; spraw karnych wojskowych.

(…)

… na karę aresztu; poszukiwanych listem gończym; tymczasowo aresztowanych; nieletnich umieszczonych w schroniskach dla nieletnich. Dodatkowo są tam dane o osobach, wobec których orzeczono kare pieniężną, przepadek, zakaz lub podanie wyroku do publicznej wiadomości. Prawo do uzyskania informacji, czy jego dane znajdują się z KRS, na podstawie odpowiedniego wniosku ma: każdy podmiot (w tym podmioty zbiorowe), obywatele lub rezydenci państwa członkowskiego UE. Dane można usuwać z Rejestru w poszczególnych sytuacjach, np. po odwołaniu wyroku czy listu gończego, po zwolnieniu z zakładu karnego, placówki itp. a także po uzyskaniu zawiadomienia o ich zgonie. Za uzyskanie wszelkich informacji z KRS bez uprawnienia, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat.
Jednostkę…
… się miastach jest więcej młodych osób, nastolatków, a to oni w znacznej mierze popełniają przestępstwa takie jak kradzieże czy rozboje.
Największa przestępczość związana z narkotykami występują w Wielkopolsce. Natomiast województwami z najmniejszym współczynnikiem przestępczości według statystyk jest województwo świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie i podkarpackie. - W tych regionach występuję niski stopień…
… o przestępstwie (obawa przed zemstą świata przestępczego lub przed kompromitacją moralną)
-autojurysdykcja (wymiar sprawiedliwości w swoim zakresie) -ludzie nie chcą mieć kontaktu z policją -ludzie nie wiedzą czasem, że padli ofiarą przestępstwa -strach przed informacją w mediach -oportunizm organów ścigania (jeżeli jest zawiadomienie o przestępstwie, to policjant musi to przyjąć…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz