Zmiany ciążowe w organizmie kobiety z chwilą implantacji - omówienie

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 924
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zmiany ciążowe w organizmie kobiety z chwilą implantacji - omówienie - strona 1 Zmiany ciążowe w organizmie kobiety z chwilą implantacji - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

Zmiany ciążowe w organizmie kobiety z chwilą implantacji
wzrost zaw. wody w organizmie, prowadzi to do spadku spoistości tkanek, głównie miednicy mniejszej, stają się one miękkie, rozluźniają się także nieznacznie stawy w tej okolicy
spadek napięcia mięśni, głównie gładkich, powoduje spadek siły odruchów, wzrost rozszerzalności dróg rodnych; powoduje to również zaparcia, odmiedniczkowe zap. nerek (zastój moczu w drogach moczowych)
zmiany wytwórcze i wzrostowe (powiększenie macicy przez przerost oraz hiperplazję z kom. mezenchymalnych; gęstnienie i pogrubienie włosów; objawy akromegalii z powodu hiperplazji okostnej
zmiany w budowie naczyń macicy (wzrost światła i grubości żył; tętnice spiralne rozwijają się w proste)
zmiany w okolicach macicy (pochwa, linia biała na brzuchu)
zmiana statyki ciała (brzuch z przodu, kobieta odchyla się do tyłu; bóle krzyża i całego kręgosłupa)
zmiany poza narządem rodnym (spadek albumin, wzrost globulin i fibrynogenu, wzrost objętości osocza o 50%, krew jest rozcieńczona - zabezpieczenie przed dużą utratą hematokrytu w trakcie porodu) ; jeśli nastąpi spadek erytrocytów poniżej 3.5mln to jest to wskazanie do podania żelaza, jeśli Hb spada poniżej 11g% również podajemy Fe; ciężarna powinna przychodzić do kontroli przynajmniej 10 razy w czasie trwania ciąży zmiany w ukł. sercowo-naczyniowym (zwiększa się pojemność minutowa serce, przez zwiększenie obj. wyrzutowej, duża rezerwa czynnościowa, może być wzmocnienie I tonu na koniuszku, przesunięcie lewej granicy serca, obrzęki na podudziach, samych obrzęków nie leczymy)
w płucach (zmniejszenie wrażliwości ośrodka oddechowego na CO2 , przyśpieszenie i pogłębienie oddechu, wysokie umieszczenie przepony, o 20% zwiększone zużycie O2 stężenie Glc we krwi utrzymuje się w normie ( glikemię oceniamy co najmniej 2 razy: na początku ciąży i w drugiej jej połowie)
wątroba (osłabiona czynność pęcherzyka żółciowego - zwiotczałe mm. gł., kamienie żółciowe, żółtaczka zastoinowa, hepatocyty nie uszkodzone)
nerki (wzmożona przepuszczalność kłębuszków, obniżony próg dla Glc)
zmiany w gruczołach dokrewnych ( przerost przedniego płata przysadki, akromegalia, wzrost stęż. GH i PRL; dość często również nadczynność kory nadnerczy i powiększona tarczyca)
hormony płciowe ( wzrost stęż. progesteronu i estrogenów; progesteron jest wykładnikiem istnienia łożyska; oznaczanie stęż. estradiolu w moczu i surowicy było wykładnikiem funkcji łożyska - stanowi on 95% estrogenów w ciąży; hCG wpływa na funkcje jajników, po 8 tyg. wytwarzanie hh płciowych przejmuje łożysko, a nie jajnik)
układ nerwowy (chwiejny AUN, przewaga PNSu - rozszerzenie naczyń, kaszel, ślinotok, wymioty ranne, wzrost wydzielania gruczołów p. pok.; ze strony OUNu - zachcianki pokarmowe, brak łaknienia, radość oczekiwania na dziecko)
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz