Zmiana i utrata praw podmiotowych

Nasza ocena:

3
Pobrań: 231
Wyświetleń: 917
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zmiana i utrata praw podmiotowych - strona 1

Fragment notatki:

. ZMIANA I UTRATA PRAW PODMIOTOWYCH ZMIANA prawa podmiotowego ma miejsce wówczas, gdy ulegają przekształceniu jedynie niektóre jego elementy, natomiast samo prawo jako całość nie zostaje zmienione,
Przykład: prawo najmu - można zmienić czas najmu, wysokość czynszu itp.
Do UTRATY praw podmiotowych dochodzi wówczas, gdy:
prawo to zostanie przeniesione na inny podmiot,
wygaśnie.
WYGAŚNIĘCIE prawa podmiotowego następuje z różnych przyczyn, np.:
zniszczenie, upływ terminu, na który prawo przysługuje, jeżeli było uzależnione od pewnego warunku i ten został spełniony, można się prawa zrzec.
7. REALIZACJA PRAWA PODMIOTOWEGO WYKONYWANIE PRAWA PODMIOTOWEGO , czyli „czynienie ze swego prawa użytku” (art. 5 KC), polega na podejmowaniu przez podmiot uprawniony działań, które mieszczą się w sferze możliwości postępowania, określonej tym prawem. Prawo podmiotowe może być wykonywane tylko w granicach treści tego prawa. Granice te wyznaczają normy tego prawa. Prawo może być wykonywane osobiście lub przez inne osoby, np. przez przedstawicieli uprawnionego. NADUŻYCIE PRAWA PODMIOTOWEGO - zachowanie niezgodnie z treścią norm prawnych wyznaczających pewne typy lub postaci praw podmiotowych nie są wykonywaniem tych praw i w skutek tego oczywiście nie korzystają z ochrony przewidzianej przez system prawny.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz