zielnik -Starzec górski i starzec zwyczajny

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 896
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
zielnik -Starzec górski i starzec zwyczajny - strona 1 zielnik -Starzec górski i starzec zwyczajny - strona 2

Fragment notatki:

Starzec górski
(Senecio subalpinus W. D. J. Koch )
Łodyga Wzniesiona, prosta, górą rozgałęziająca się, naga lub rzadko pajęczynowato owłosiona. Osiąga wysokość 30-90 cm. Pod ziemią roslina posiada grube kłącze.
Liście Odziomkowe i dolne łodygowe sercowate, lub trójkątno-sercowate, na dość długim ogonku, o blaszce ząbkowanej lub karbowanej. Górne o zmiennym kształcie - wąskorombowe, pierzasto-dzielne lub pierzasto-sieczne, o uszkowatych nasadach obejmujących łodygę. Nagie lub owłosione tylko na nerwach, czasami zdarzają się okazy o rzadko pajęczynowatym owłosieniu na spodniej stronie blaszki.
Kwiaty Zebrane w wyrastające w luźnym podbaldachu koszyczki o średnicy 3-4 cm. Na brzegu koszyczka kwiaty języczkowe, żeńskie, wewnątrz koszyczka kwiaty rurkowate, obupłciowe. Okrywa koszyczka złożona z ok. 21 listków. Kwiaty mają pomarańczowy lub pomarańczowo-żółty kolor.
Owoc Nagie niełupki o długości ok. 3 mm, wyposażone w dwukrotnie dłuższy puch kielichowy złożony z jedwabistych, białych włosków.
Biologia i ekologia  Bylina, hemikryptofit. Kwitnie od czerwca do sierpnia, nasiona rozsiewane są przez wiatr. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla Cl. Betulo-Adenostyletea.
Zastosowanie 
Jest uprawiany jako roślina ozdobna.
Starzec zwyczajny 
(Senecio vulgaris)
Pokrój
Cała roślina jest przeważnie pajęczynowato owłosiona, czasami naga.
Łodyga 
Wzniesiona, o wysokości 7-30 cm, górą rozgałęziająca się.
Liście
Pierzastowcinane, o odcinkach malejących ku nasadzie, nierówno ząbkowane. Ich nasady uszkowato obejmują łodygę.
Kwiaty
Zebrane w koszyczki tworzące rozgałęziony podbaldach. Okrywa koszyczków do połowy czarna, wewnętrzna jest ok. 4 razy dłuższa od zewnętrznej. W koszyczkach brak kwiatów języczkowych, wszystkie kwiaty rurkowe. Kwitnie przez cały rok (również w zimie, jeśli nie ma śniegu). Kwiaty zapylane są głównie przez muchy i osy, które zbierają pyłek, roślina nie wytwarza nektaru.
Owoc
Przylegająco owłosione niełupki. Roślina wiatrosiewna.
Biologia i ekologia
Bylina, hemikryptofit. Pospolity chwast pól i ogrodów w Polsce. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla Cl. Cakiletea maritimae ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz