To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Niecierpek pospolity
(Impatiens noli-tangere)
Łodyga
Szkliście prześwitująca, w węzłach zgrubiała, naga, dorasta od 30 - 100 cm. Pokryta jest cienką warstewką wosku, dołem bezlistna, u góry rozgałęziona.
Liście
Skrętoległe, jajowate, tępo ząbkowane, do 10 cm długości.
Kwiaty
Cytrynowo- lub złotożółte, w gardzieli czerwono nakrapiane, w 2 - 4 kwiatowych gronach wyrastających w kątach liści. Poszczególne kwiaty mają długość 3 - 4 cm. Charakterystyczna, zagięta na końcu ostroga wytworzyła się z przekształcenia działki kielicha. Dwie pozostałe działki małe i niepozorne. Korona kwiatu posiada pięć płatków - cztery zrośnięte parami, jeden wolny. W środku słupek z pięciołatkowym znamieniem i 5 sercowatych, zrośniętych pręcików.
Owoce
Lancetowatego kształtu, pękające torebki o długości 15 - 25 mm, nagie.
Biologia i ekologia W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla O. Fagetalia.
Roślina jednoroczna. Kwitnie od lipca do sierpnia. Kwiaty posiadają mechanizm utrudniający samozapylenie - w młodych kwiatach pręciki zasłaniają znamię, tak, że przylatujące do kwiatów trzmiele tylko obsypują się pyłkiem. Później pręciki odchylając się odsłaniają znamię słupka umożliwiając zapylenie krzyżowe. Owoce pękają przy dotknięciu lub potrząsaniu, pod wpływem naprężeń panujących w zewnętrznych warstwach ścianek torebki. Ścianki skręcają się spiralnie i wyrzucają nasiona na znaczną odległość Roślina trująca: Zawiera słabo trującą substancję goryczową. Powoduje wymioty i zawroty głowy.
Zastosowanie
Dawniej używano odwaru z niecierpka jako środka moczopędnego i przeczyszczającego.
Ziela używano do farbowania wełny na żółto.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)