zasada binarnego odkładania ekspotencjalnego

Nasza ocena:

4
Pobrań: 21
Wyświetleń: 665
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
zasada binarnego odkładania ekspotencjalnego - strona 1

Fragment notatki:


Pytanie pierwsze: " Co to jest "zasada binarnego odkładania ekspotencjalnego" , z                                  jakim to fragmentem materiału jest związane i czy w ogóle to                                  było na wykładzie." Odp. Jest to związane ze standardem Ethernet - IEE 802.3, nie było tego na wykładzie natomiast było na laborce. Chodzi tutaj o postępowanie w przypadku wystąpienia kolizji:  jeśli nastąpiła kolizja to losowany jest czas  - określmy go nazwą T i za pierwszym razem retransmisja następuje po tym czasie T. Jeśli po tym czasie  T znowu nastąpiła kolizja to czas T zwiększa się dwukrotnie (czyli wynosi on 2T) i losuje się czas retransmisji spośród dwóch czasów tzn. można wylosować czas retransmisji T lub 2T. Jeśli znowu była kolizja to czas 2T znowu zwiększamy dwukrotnie (czyli teraz mamy 4T) i losujemy czas retransmisji spośród czterech czasów, tzn T, 2T, 3T lub 4T. Jeśli znów była kolizja to czas 4T zwiększamy dwukrotnie (wtedy będzie 8T) i losujemy czas retransmisji spośród ośmiu czasów, itd.     Pytanie drugie: "  Na łączu pracującym pod kontrolą mechanizmu okna o rozmiarze                             W=5 nadajnik wysłał pakiety od 1 do 9. Ostatnio odebrane potwierdzenie                             dotyczyło pakietu 5.                             a) jakie pakiety może jeszcze wysłać nadajnik                             b) jakie pakiety będą mogły być wysłane, gdy odbierze potwierdzenie pakietu 8?" Odp. Rozmiar okna definiuje ilość pakietów, które mogą być wysłane bez potwierdzenia. Tutaj W=5 więc można wysłać 5 pakietów zanim zacznie się czekać na potwierdzenie.    a.) Nadajnik wysłał pakiety od 1 do 9. Ostatnio odebrane potwierdzenie dotyczyło pakietu 5. Tak więc w sieci są jeszcze pakiety 6,7,8,9 bez potwierdzenia, czyli cztery pakiety. Ponieważ może ich być 5 więc nadajnik ma prawo wysłać jeszcze jeden pakiet o numerze 10 i musi zacząć czekać na potwierdzenie.  b.) jakie pakiety będą mogły być wysłane, gdy odbierze potwierdzenie pakietu 8?      Może zostać wysłane następne 5 pakietów, czyli:  9, 10, 11, 12, 13.   Pytanie trzecie: "    W sieci FDDI pracują 3 stacje ABC. W chwili otrzymania Tokena przez A liczniki TRT zawierały odpow. A=100, B=200, C=600. Każdej stacji przyznano pasmo 200. Ile i jakich danych wyśle w tym czasie cyklu każda stacja, jeżeli w jej buforze znajduje się S A =150, A A =150, S B =250, A B =50, S C =100 A C =150? Odp. Stacja A otrzymała token mając w TRT 100 jednostek czyli o 100 za wcześnie, tak więc do THT wpisze wartość 100 - jest to czas na transmisję asynchroniczną. Pasmo na transmisję synchroniczną każdej stacji wynosi 200. Więc stacja A wyśle Sa=150, Aa=100 (nie jest możliwe przeznaczenie czasu zaoszczędzonego przy transmisji synchronicznej na transmisję asynchroniczną), potem token idzie do B. 

(…)

… powodujący nierozpoznanie danych przez stację docelową, to wtedy brak potwierdzenia i po wylosowanym czasie retransmisja.
 
Pytanie piąte: "Wymienić i wyjaśnić metody rozpoznawania kolizji w sieciach CSMA/CD?"
Odp. Tutaj jest detekcja kolizji, kolizja może być tylko na początku pakietu (przyjmuje się że na pierwszych 64 bajtach). 
Metody rozpoznawania kolizji:
1.) Stacja wysyła ciąg zer i jedynek i sprawdza…
…. Jeśli będzie kolizja to poziom napięcia na magistrali się zmieni, co zostanie wykryte przez stację nadającą.
W obu powyższych przypadkach stacja po wykryciu kolizji wysyła JAM.
 
Wymienić w punktach zalety i wady zwiększenia długości pakietu w sieciach WAN, kiedy takie zastosowanie jest uzasadnione. (np. zwiększenie długości dwa razy)?
Obliczyć maksymalną długość magistrali w CSMA/CD pakietu o długości 200 bitów…
… je z pierścienia. Musi je usunąć do końca i dopiero wtedy generuje nowy wolny token. Przypuszczam że w czasie trwania usuwania danych stacja robi to co jest w treści pytania 3.
 
Wymienić w punktach najpierw zalety, a później wady systemu z przepustkami.
Zalety: można określić ilość pakietów mogących wejść do węzła oraz do całej sieci, można śledzić obciążenie poszczególnych węzłów na podstawie ilości przepustek…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz