Zarys historyczny gospodarki wodnej-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 476
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zarys historyczny gospodarki wodnej-opracowanie - strona 1 Zarys historyczny gospodarki wodnej-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Zarys historyczny gospodarki wodnej : Systemy gospodarki wodnej w Starożytności:
System gospodarki wodnej podziemnej: - system perski - ( na obecnej nizinie irańskiej ), na terenie tym opad roczny wynosi 120mm, parowanie 2200mm. System ten polegał na magazynowaniu wód w naturalnych zbiornikach podziemnych oraz na rozprowadzaniu wody kanałami podziemnymi i jej wydobywaniu na powierzchni w miejscach rozbioru. System ten był ujęty w ramach prawa, władca Persji Dariusz I (501 - 485 p.n.e.) wydał prawo na mocy którego zwalniał od płacenia podatków w przeciągu 5-ciu pokoleń tych użytkowników którzy prowadzili system nawodnień na swoich działkach. System gospodarki wodnej powierzchniowej: - system asyryjski - obecnie na terenie Iraku, polegał na magazynowaniu wód powierzchniowych w wielkich zbiornikach wodnych i rozprowadzeniu tych wód do obszarów deficytowych ok. 1740 roku p.n.e. , opracowano kompleksowy plan gospodarki wodnej w dolinie Tygrysu i Eufratu; plan ten obejmował : budowę sztucznego zbiornika pod Babilonem o Vc=800mln m3 regulację Eufratu i Tygrysu na przepływy wód wielkich pod kątem ochrony przeciwpowodziowej budowę systemu kanałów nawadniających
budowę 27 zapór z instalacją kół wodnych do produkowania energii mechanicznej ( kuźni, młynów, zbrojowni itp.)
- system egipski - obecnie na terenie Egiptu, polegał na regulacji przepływów powodziowych Nilu za pomocą wielkich zbiorników wodnych i nawadnianiu doliny systemem zabudowy. Około 3000 lat temu zbudowano pierwszy zbiornik na nilu i wały przeciwpowodziowe. 2000 lat temu zbudowano także na Nilu jezioro Moeris o powierzchni 300km2 i Vc=4km3. Egipcjanie stosowali system zalewowy na powierzchni 400-1500hagłębokość zalewu 1-2m i czas trwania zalewu od 40 do 60 dni. W czasach rzymskich system ten obejmował 2,5mln ha (większy niż powierzchnia województwa Wielkopolskiego) 1898-1902 - Anglicy zbudowali zbiornik o Vc=2km3 co okazało się, że aktualnie jest on za mały. 1952 - Egipcjanie rozpoczęli budowę zapory zbiornika Assnańskiego a zakończyli w 1970 przy budowie pomagali Rosjanie (o wysokości H=100m i długości zapory L=6000m, Vc=2km3, długość zbiornika l=500km, znajduje się tam elektrownia o mocy M=2800MW). W przekroju zapory Assuanu, odpływy Nilu w ciągu roku wynoszą:
rok suchy = 41km3 rok mokry = 151km3 rok średni = 85km3 Uwagi do zbiornika w Asuanie:
Nie uwzględniono wpływu namułu naniesionego przez Nil. Muł spełniał funkcję lepiszcza. Osadzał się na terenach zalewowych. Lepił cząstki piasku, gdy go zabrakło nastąpiła erozja wietrzna, wywiewało glebę, muł spełniał funkcje nawozowe, osadzał się w zbiorniku. Budowali cegły, domy. Trzeba było wzmacniać dodatkowo brzegi przed erozją. W przypadku Nilu zmieniono wahania zwierciadła wody( 8 m wynosiły).
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz