Zachowanie prospołeczne - praca

Nasza ocena:

5
Pobrań: 189
Wyświetleń: 2457
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zachowanie prospołeczne - praca - strona 1 Zachowanie prospołeczne - praca - strona 2 Zachowanie prospołeczne - praca - strona 3

Fragment notatki:

Dokument ma 10 stron i zawiera informacje na temat: dlaczego ludzie pomagają innym, jaki związek z zachowaniami prospołecznymi maja geny i instynkt, co to jest dobór krewniaczy, na czym polega prawdziwy altruizm, czy pomaganie w oczekiwaniu na nagrodę to też altruizm, czy udzielanie pomocy zależy tylko od posiadania osobowości altruistycznej, na czym polega teoria wymiany społecznej. Ponadto, notatka zawiera informacje dotyczące zagadnień takich jak: teoria zysków i kosztów, jakie znaczenie ma płeć człowieka w pomaganiu innym, od jakich czynników zależą przejawy altruizmu, dlaczego tak często nie udziela się pomocy w nagłych sytuacjach, kiedy i komu najchętniej pomagamy, jak możemy zwiększyć gotowość do udzielania pomocy.

„ Pozwólmy, aby lęk przeniknął tego, kto upadłemu nie pomoże powstać. Gdy przyjdzie jego kolej, nikt nie wyciągnie do niego swojej dłoni”
(Saadi 1184 - 1291)
Zachowanie prospołeczne: dlaczego ludzie pomagają innym?
Dlaczego ludzie pomagają innym?
Na początku, przed napisaniem taj pracy, zastanawiałem się dlaczego ludzie pomagają innym. Doszedłem do wniosku, że dla wielu osób wartościowa jest teoria, że po prostu powinniśmy postępować tak, jak inni postępują wobec nas. Ci ludzie myślą, że jeśli sami będą potrzebować pomocy, to ktoś inny z pewnością udzieli im jej. Jednak z doświadczenia wiemy, że nie zawsze tak jest, żeby nie powiedzieć, że rzadko się zdarza żeby tak było. Poza tym wartość pomagania silnie podkreślana jest w naszej kulturze, a szczególnie w religii. Okazywanie współczucia i dobroci słabszym jest jakby umową społeczną(której nie wszyscy niestety przestrzegają…). Niektórzy z nas wierzą, że życzliwość skierowana ku innym musi wrócić do nadawcy. Ponadto boimy się cierpienia, nie lubimy nawet z boku przyglądać się nieprzyjemnym zjawiskom. Tym bardziej chcemy przyjść komuś z pomocą. W pomaganiu innym ma również znaczenie płeć człowieka. Na przykład mężczyźnie, przypisane są takie cechy jak rycerskość i heroizm, a kobiecie opiekuńczość i wychowywanie. Dlatego mężczyźni najczęściej udzielają pomocy w sytuacjach ekstremalnych, na przykład wyciągają tonącego z wody lub wskakują do palącego się domu. Natomiast kobiety biorą udział w akcjach charytatywnych, pomagają troszcząc się i opiekując innymi. Ich pomoc jest regularna i długotrwała. Socjobiologia: instynkt i geny
Zgodnie z teorią ewolucji sformułowaną przez Karola Darwina (1859) geny sprzyjające przetrwaniu jednostki są utrwalane dzięki mechanizmowi naturalnej selekcji. Istnieje tendencja do przekazywania z pokolenia na pokolenie tych genów, które pomagają nam przeżyć i wydać na świat potomstwo. Mniejsze szanse ujawnienia się w następnych pokoleniach mają na przykład geny odpowiedzialne za zagrażające życiu choroby, gdyż zmniejszają prawdopodobieństwo, że będziemy żyć i się rozmnażać. W ostatnich latach dwóch biologów zajmujących się teorią ewolucji, E.O. Wilson i R. Dawkins, podjęło próbę przeniesienia praw tej teorii na dziedzinę zachowań społecznych. Przy użyciu praw teorii ewolucji usiłują oni wyjaśnić takie zjawiska, jak agresja i altruizm, stworzone przez nich podejście nosi miano socjobiologii i opiera się na dwóch podstawowych założeniach. Pierwsze mówi, że wiele społecznych zachowań ma swoje korzenie w wyposażeniu genetycznym, co oznacza, że ludzie posiadający określone geny będą bardziej skłonni do przejawiania takich właśnie zachowań. Drugie głosi, że w toku ewolucji niektóre z tych zachowań były bardziej utrwalane niż inne i że stanowią one nieo ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz