Wyznaczenie prędkości - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 189
Wyświetleń: 1617
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wyznaczenie prędkości - omówienie - strona 1 Wyznaczenie prędkości - omówienie - strona 2 Wyznaczenie prędkości - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

Wstęp teoretyczny:
Fala stojąca - jest to fala powstała w wyniku nałożenia się fali pierwotnej (bieżącej) z falą odbitą np. od gęstszego ośrodka . Fala odbita ma tę samą długość, amplitudę, częstotliwość ale ma przeciwną fazę. Fala stojąca charakteryzuje się węzłami (brak drgań) oraz strzałkami (maksymalna amplituda drgań). Długość fali stojącej mierzy się miedz dwoma najbliższymi węzłami lub strzałkami i jest to płowa długości fali bieżącej.
Rezonans - jest to zjawisko wzrostu amplitudy drgań wymuszonych przy zbliżeniu się częstotliwości drgań siły zewnętrznej do jednej z częstotliwości drgań własnych układu drgającego. Rezonans akustyczny polega na wzroście drgań słupa powietrza które osiągają maksymalną amplitudę wówczas gdy częstotliwość drgań źródła zbliża się do drgań własnych słupa powietrza. Częstotliwość tę nazywamy częstotliwością rezonansową.
Warunek rezonansu:
Prędkość dźwięku w powietrzu obliczamy ze wzoru:
Prędkość dźwięku można także obliczyć znając różnicę faz między dwoma punktami . Różnicę faz można określić metodą składania drgań wzajemnie prostopadłych. Po złożeniu się tych fal powstaje krzywa wypadkowa przy zmianie fazy jej kształt ulegnie zmianie, po zmianie fazy o 2Π ponownie przybierze kształt pierwotny. Równania drgań wzdłuż osi OX i OY :
Prędkość dźwięku zależy od :
gęstości ośrodka
temperatury ośrodka
wilgotności ośrodka
ciśnienia w ośrodku
Dźwięk - jest to słyszalna fala harmoniczna rozchodząca się w ośrodku sprężystym.
Zadania:
Wyznaczenie prędkości dźwięku metodą rezonansu.
Wyznaczenie prędkości dźwięku metodą składania drgań wzajemnie prostopadłych.
Ad.1.
Pomiar był wykonany dla trzech częstotliwości:
a) f =500Hz
b) f = 700Hz
c) f = 1000 Hz
Rachunek błędów:
Średnia wartość prędkości dźwięku:
Ad.2.
Pomiar był wykonany dla 10 częstotliwości z zakresu 2kHz-5kHz
L min. Jest to najmniejsza odległość między dwoma sąsiednimi położeniami mikrofonu, przy której krzywa wypadkowa wykonała pełen obrót to jest faza zmieniła się o 2Π i jest to długość fali akustycznej w powietrzu.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz