Wyścig zbrojeń nuklearnych i jego znaczenie w kontekście stosunków radziecko-amerykańskich

Nasza ocena:

3
Pobrań: 238
Wyświetleń: 1645
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
 Wyścig zbrojeń nuklearnych i jego znaczenie w kontekście stosunków radziecko-amerykańskich - strona 1  Wyścig zbrojeń nuklearnych i jego znaczenie w kontekście stosunków radziecko-amerykańskich - strona 2

Fragment notatki:

Wyścig zbrojeń nuklearnych i jego znaczenie w kontekście stosunków radziecko - amerykańskich Wyścig zbrojeń  między byłym ZSRR i USA przez 40 lat stanowił zagrożenie dla całego świata. Z zapartym tchem obserwowano rywalizację mocarstw. Obawiano się wybuchu wojny między blokami, która mogłaby okazać się najstraszniejszym konfliktem zbrojnym w czasach ludzkości. Na szczęście zdecydowano się na ograniczenie zbrojeń poprzez podpisanie szeregu konwencji rozbrojeniowych. Jednak okres zimnej wojny odcisnął ogromne piętno na relacji USA z ZSRR, odczuwalne do dzisiaj.
Konfrontacja między dwoma systemami objęła prawie wszystkie dziedziny życia - politykę, ekonomię, naukę i oświatę, sztukę i kulturę. Terenami tej rywalizacji stały się obszary wydobycia surowców strategicznych oraz przestrzeń międzyplanetarna (wyścig o opanowanie Kosmosu) , a nawet festiwale filmowe (objęła też większość regionów świata) Stawką były, bowiem nie tylko doraźne korzyści gospodarcze, lecz także ideologiczna dominacja i chęć udowodnienia wyższości swego systemu (zaangażowanie w wydarzenia na bogatym w ropę naftową Bliskim Wschodzie i w konflikty w tak ubogich krajach jak Wietnam i Afganistan).
WYŚCIG ZBROJEŃ:
Pod koniec wojny alianci skonstruowali i zrzucili na miasta japońskie dwie bomby atomowe. Zimna wojna, która wywiązała się potem między ZSRR i USA sprawiła, że posiadanie broni nuklearnej uznano za sprawę istotną dla bezpieczeństwa państwa.
Związek Radziecki wszedł w posiadanie pierwszej bomby atomowej w roku 1949. Trzy lata później Stany Zjednoczone przeprowadziły pierwszą próbną eksplozję bomby wodorowej, broni o wiele potężniejszej, a w roku 1950 pierwszą próbę z bronią wodorową wykonali Rosjanie. Obie strony doskonaliły technologie produkcji rakiet mogących przenosić jedną lub więcej głowic jądrowych na coraz większą odległość. Stworzono w końcu rakiety kontynentalne, które mogły dotrzeć do dowolnego punktu na ziemi. Tymczasem w roku 1952 odbyła się pierwsza brytyjska próba z bronią jądrową, w roku 1960 eksplodowała pierwsza bomba francuska, w 1964 r. chińska, a w 1970 r. pierwszy test przeprowadziły Indie.
Coraz więcej ludzi sądziło, że konflikt nuklearny jest nie do uniknięcia. Zarówno Stany Zjednoczone, jak i Związek Radziecki twierdziły, że pragną utrzymania pokoju, jednak kryzys kubański w roku 1962, gdy prezydent Kennedy stanowczo zareagował na próby rozmieszczenia rakiet radzieckich na Kubie, pokazał, że niebezpieczeństwo bezpośredniej konfrontacji było realne. Przez kilka dni wyglądało na to, że wybuchnie wojna, jednak radzieckie okręty wiozące głowice zostały zawrócone i świat mógł odetchnąć z ulgą.
W rozmowach rozbrojeniowych osiągano zgodę jedynie w kwestiach marginalnych. W roku 1963 podpisano Układ o częściowym zakazie doświadczeń z bronią jądrową, który miał zapobiec zwiększaniu się liczby państw dysponujących bronią nuklearną. Osiągnięto także porozumienie co do zakazu prób z bronią biologiczną i jej posiadania.


(…)

… broni strategicznej (Układ SALT I), jednak dalsze postępy rozmów rozbrojeniowych zostały zatrzymane przez załamanie się procesu odprężenia. Decydujące zmiany nastąpiły po 1985 r., gdy w ZSRR władzę objął Michaił Gorbaczow. Zdając sobie sprawę, że wydatki na obronę obciążają gospodarkę i koncentrują się na wprowadzaniu w życie reform wewnętrznych, Gorbaczow złożył poważne propozycje rozbrojeniowe, które niełatwo było odrzucić. Przywódca amerykański z tego okresu, Ronald Reagan, miał opinię agresywnego przeciwnika, a prowadzona przez niego polityka intensyfikowania wyścigu zbrojeń i związane z tym ciągłe zwiększanie wydatków na obronę miały na celu wpędzenie ZSRR w kryzys gospodarczy. W połowie lat osiemdziesiątych amerykańska opinia publiczna i Kongres nie zgodziły się na dalsze zwiększenie kwot…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz